Tēmas Augi, sēnes, gļotsēnes - pārskats Dzīvnieki - pārskats Nedzīvā daba - pārskats Dabas parādības - pārskats Cilvēku veidojumi - pārskats Konkrēti dabas objekti Konkrētas celtnes, veidojumi >> >> >> |
Konkrēti objekti > Muižas > Kapšu pusmuiža Tweet
Tēmas -> Cilvēku veidojumi > celtnes dabas ainavā > Muižas = Muižas Latvijā, ietverot kungu, kalpu mājas, klētis, parku u.c. Muižas. Kapšu pusmuiža
Skatāms daba.dziedava.lv sadaļās : Kazdangas pagasts (Aizputes novads, Kurzeme)Kapšu pusmuiža
Muiža Kapšu muiža (Kapschenhof) ir Pūņu (jeb Pūņu-Vecpils) muižas pusmuiža. Tiesa, 1921. gadā, agrārās reformas sakarā teikts, ka tā ir piederīga pie Kazdangas muižai. Varbūt tas ir paviršs intuitīvs apgalvojums (viens Manteifelis tāpat tajā pusē pār visu valdīja), bet varbūt tā arī bija, jo Pūņu muiža bija sadalīta kolonistiem (nez vai visa?) un var gadīties, dalot Pūņas un visādi citādi darbojoties ar Kurzemes kolonizēšanu, pie reizes Manteifelis pārlika Kapšus no vienas ķešas otrā. Muižas ēka Pusmuižas ēka pārbūvēta 1907. gadā un pārbūvi vadīja jauns arhitekts no Vācijas Leo Reinīrs (Leo Reynir). Te gribu mazliet atkāpties no Kapšiem un pievērsties arhitektam. Viņš dzimis 1880. gadā Vācijā un 1907. gadā atbraucis strādāt uz Kurzemi. Viņa lielākais veikums ir nozīmīgu Kurzemes ēku pārbūve. Līdz 1914. gadam projektējis Kaucmindes un Rudbāržu piļu, Klosteres baznīcas u.c. pārbūvi. Droši vien Reinīrs ierindojams starp izcilākajiem šī laika posma Kurzemes arhitektiem. Viņa veikumu Dainis Bruģis aprakstījis grāmatā "Historisma pilis Latvijā" no 203. līdz 208. lappusei. Zināms, ka 1914. gadā viņam piederējis arhitekta birojs Jelgavā. Un pēc tam ... Kapšu pusmuižaMuiža Kapšu muiža (Kapschenhof) ir Pūņu (jeb Pūņu-Vecpils) muižas pusmuiža. Tiesa, 1921. gadā, agrārās reformas sakarā teikts, ka tā ir piederīga pie Kazdangas muižai. Varbūt tas ir paviršs intuitīvs apgalvojums (viens Manteifelis tāpat tajā pusē pār visu valdīja), bet varbūt tā arī bija, jo Pūņu muiža bija sadalīta kolonistiem (nez vai visa?) un var gadīties, dalot Pūņas un visādi citādi darbojoties ar Kurzemes kolonizēšanu, pie reizes Manteifelis pārlika Kapšus no vienas ķešas otrā. Muižas ēka
Pusmuižas ēka pārbūvēta 1907. gadā un pārbūvi vadīja jauns arhitekts no Vācijas Leo Reinīrs (Leo Reynir). Te gribu mazliet atkāpties no Kapšiem un pievērsties arhitektam.
Kazdangā doktorāts nodibināts jau ļoti sen - 1844. gadā. Uz Kapšiem Kazdangas ārsta mītne pārvācas ne vēlāk kā ārsta Paula Karla Lihtenšteina (1866-1935) laikā.
1901. gadā barons Kapšu muižā ierīkoja aptieku. Dažreiz to sauca par Kazdangas aptieku, dažreiz - par Kapšu lauku aptieku. Zināms, ka vismaz kopš Jau 1927. gadā Kazdangas pagasts nonāk pie atziņas, ka skolai un pagasta valdei vienā ēkā, lai arī visai lielā, kļuvis par šauru. Tur vēl grib ievietot jauno telefona palīgnodaļu, tomēr 1928. gadā tā tiek ievietota citur - kooperatīva mājā vai bijušajā krogā (varbūt tā ir viena un tā pati ēka?). 1929. gadā ir gatavs jauna pagasta nama būves plāns, ko Iekšlietu ministrija apstiprina. Tomēr nekādas tālākas darbības, šķiet, nenotiek. Iespējams, ka jau tad tiek prognozēts, ka dažu telpu iegūšana skolas telpu trūkumu atrisinās tikai uz neilgu laiku. Un tikai 1937. gadā dzirdams, ka plāno būvēt jaunu skolu. 1938. gadā šai vajadzībai jau ir iekrāti 19 000 Ls, bet jaunbūves izmaksas lēš uz 200 000 ls, un to paredzēts celt Valatā. Pienāk okupācijas laiks un iekrātais izčākst. Telpu trūkums kļūst aizvien jūtamāks un jāmēģina stāvokli uzlabot ar to, kas nu tajā laikā pieejams.
A. Lejas grāmatā rakstīts, ka 1941.g. 9. aprīlī pagasta izpildkomiteja parcēlās uz Kapšiem, atbrīvojot plašākas telpas nepilnai vidusskolai. Savukārt divās 1941.g. decembra publikācijās avīzē "Kurzemes Vārds" ziņo, par to, ka pagasta valdes kancelejas pārvākšanās uz agrāko rajona ārstu māju ieilgst, jo tur jāpārkārto un jāsaremontē telpas. Bet 15. janvārī jau publicēta ziņa, ka kanceleja 1942. gada 10. janvārī kanceleja beidzot ir pārvākusies uz Kapšu mājām, agrāko doktorātu. Minētajā grāmatā par 1940. gadu rakstīts "Pagasta valdes vietā sāka darboties izpildkomiteja" un droši vien nekā citādi okupācijas laika sākumā arī nevarēja būt. Bet kas tad sanāk? Gada laikā pagastvečus izdevies divreiz "izlidināt" no skolas nama? Varētu domāt, ka ieilgšana tiešām bijusi ilga un pirmajā datumā pārvākšanās ir reiz plānota, bet ne paveikta.
Bērni 1922. gada Latvijas skolu sarakstā Kazdangas pagastā uzskaitīta Vēžnieces privātpamatskola. Tajā pat gadā kādā jauniešu mēnešrakstā publicēts Kazdangas-Kapšu privātpamatskolas skolnieces zīmējums. Skaidrs, ka te runa ir par vienu un to pašu skolu. 1926.g. skolu sarakstā šīs skolas vairs nav. Kas tā bijusi par skolu un kur atradusies - to varu tikai minēt. Bet laikam jau skolu vadīja daktera kundze savā mājā (ja tā jau bija uzcelta), bet varbūt arī kādā citā Kapšu muižas ēkā. Jādomā, ka apmācīti tika vācu bērni - vāciešu (pārsvarā pēc 1905. gada barona Manteifeļa sarūpētu kolonistu) visapkārt bija daudz un pati daktera kundze arī bija vāciete. Zināms, ka vācu skola bija Pūņos, bet diez vai šai privātskolai ar Pūņu vācu skolu bija kāds sakars. 1945. vai 1946. gadā tiek atvērts Kapšu valsts bērnu nams jeb Aizputes apriņķa bērnu nams, kas 1947. gadā jau ir pārvietots uz Cīravu. Tomēr pagrūti iedomāties, kur Kapšos varētu būt brīva vieta bērnu namam. Varbūt jaunā vara, dalot un apvienojot nosaukumus, par Kapšiem kādu brīdu nosaukusi arī 4 kilometrus attālos Pūņus, kur bērnu patversme bija līdz kādam 1935. gadam. Vēl tiek apgalvots, ka pēc kara Kapšos dažus gadus bijis arī bērnudārzs. 1950.-1956. gadā Kazdangas skolas papildus ēka. 1956./57. mācību gadā - Kazdangas palīgskola, par kuru vēlāk vairs nekas nav dzirdēts. Kas vēl?
1926.g. maijā negaiss ar lietusgāzēm un krusu postījis Kapšu muižas un apkārtnes laukus un ceļus.
Šajā rakstā kāda trešdaļa, varbūt pat puse no faktiem atrasta no Alfrēda Lejas (24.08.1927-27.02.2020) grāmatā "Kāda Danga Kurzemē" (2007). Aprakstu veidoja Atis Klušs, 2023.
Izmantojot dziedava.lv lapās atrodamās dabas fotogrāfijas, ja tas netiek darīts kāda apmaksāta darba ietvaros (piemēram, skolēnu projektos, personīgajās mājaslapās, kas nav ar komerciālu mērķi), obligāti norādiet fotogrāfijas autoru un atsauci uz daba.dziedava.lv. Ja fotogrāfijas vai informācija no dziedava.lv lapām nepieciešama darba veikšanai, par kuru tiek maksāts, izmantošanu obligāti jāsaskaņo. Rakstiet: . | ||||||
|