Tēmas Augi, sēnes, gļotsēnes - pārskats Dzīvnieki - pārskats Nedzīvā daba - pārskats Dabas parādības - pārskats Cilvēku veidojumi - pārskats Konkrēti dabas objekti Konkrētas celtnes, veidojumi >> >> >> |
Konkrēti objekti > Dabas takas > Zvārtes iezis - Veclauči Tweet
Latvijā veidotās dabas un izziņas takas, atrakciju vietas dabā.: Dabas takas. Zvārtes iezis - Veclauči
Skatāms daba.dziedava.lv sadaļās : Drabešu pagasts (Amatas novads, Vidzeme)Balticmaps.eu: (568590, 6346170) Attiecas uz sadaļu: Amatas taka Saistītie objekti: Gaujas nacionālais parks, Kārļu zivjaudzētava - Zvārtes iezis, Amata, Zvārtes iezis, Zvārtes iezis: dabas piemineklis, Zvārtes iezis - skati, Miglas iezis, Čūsku iezis, Čūsku ieža ala, Zemais iezis, Roču ieža alas, Lustūzis, Vanagu iezis, Vanagu iezis: dabas piemineklis, Palu iezis, Palu ala, Mazā Kājiņu ala, Zaļais iezītis, Veclauču tilts, Veclauču iezis, Veclauču niša, Vizbulīšu iezis, Akmeņupīte Ģeoloģiskās takas gar Amatu trešais posms ir "Zvārtes iezis - Veclauči". Atšķirībā no pārējiem diviem posmiem, šis ir labiekārtots, tāpēc ērtāk izstaigājams arī ar bērniem.
Pastaigu var sākt no Zvārtes ieža stāvlaukuma, vispirms novērtējot vareno Zvārtes iezi no apakšas, tad doties pa taciņu uz priekšu un takas labajā pusē aplūkot Miglas iezi, kuram iespējams arī pieiet pavisam klāt un aplūkot tuvplānā. Tad, atgriežoties uz iepriekšējās taciņas, tālāk var doties pa tiltiņu pāri upei un kāpt Zvārtes iezī augšā, skatīt plašos skatus no kraujas augšā ierīkotiem skatu laukumiem. Lejup no Zvārtes ieža var doties pa taku "Meža mātes valstībā", kas varētu būt saistoša bērniem un citiem interesentiem, kas vēlas mācīties atšķirt kokus, uzzināt ko jaunu par mežu. Un tad pa tiltiņu atkal jāatgriežas Amatas labajā krastā. Tālāk pa Amatas labo krastu taka ved līdz pat Veclauču tiltam, kas interesants ar to, ka balstās uz smilšakmens klintīm. Te arī labiekārtotā taka beidzas, bet, ja tomēr dodas tālāk, tad posmā līdz Gaujai ir iespējams aplūkot vēl dažus iežu atsegumus un pāris alas. Sākot pārgājienu gar Amatas labo krastu, pēc pirmā kāpiena kalnā paveras mežains / brikšņains apv ... Ģeoloģiskās takas gar Amatu trešais posms ir "Zvārtes iezis - Veclauči". Atšķirībā no pārējiem diviem posmiem, šis ir labiekārtots, tāpēc ērtāk izstaigājams arī ar bērniem.
Pastaigu var sākt no Zvārtes ieža stāvlaukuma, vispirms novērtējot vareno Zvārtes iezi no apakšas, tad doties pa taciņu uz priekšu un takas labajā pusē aplūkot Miglas iezi, kuram iespējams arī pieiet pavisam klāt un aplūkot tuvplānā. Tad, atgriežoties uz iepriekšējās taciņas, tālāk var doties pa tiltiņu pāri upei un kāpt Zvārtes iezī augšā, skatīt plašos skatus no kraujas augšā ierīkotiem skatu laukumiem. Lejup no Zvārtes ieža var doties pa taku "Meža mātes valstībā", kas varētu būt saistoša bērniem un citiem interesentiem, kas vēlas mācīties atšķirt kokus, uzzināt ko jaunu par mežu. Un tad pa tiltiņu atkal jāatgriežas Amatas labajā krastā. Tālāk pa Amatas labo krastu taka ved līdz pat Veclauču tiltam, kas interesants ar to, ka balstās uz smilšakmens klintīm. Te arī labiekārtotā taka beidzas, bet, ja tomēr dodas tālāk, tad posmā līdz Gaujai ir iespējams aplūkot vēl dažus iežu atsegumus un pāris alas. Sākot pārgājienu gar Amatas labo krastu, pēc pirmā kāpiena kalnā paveras mežains / brikšņains apvidus, kurā apmēram 200 m no Amatas krasta slēpjas Čūsku iezis. Ja brikšņainais apvidus nebaida un kalnos rāpties patīk, tad iesaku doties meklēt iezi un tajā esošo Čūsku ieža alu. Mierīgu pastaigu cienītāji var turpināt ceļu pa taku tieši gar Amatu. Mazliet vairāk nekā pēc 1 km gājuma no takas sākuma (skaitot no Miglas ieža) Amata sāk mest asus līkumus un strauji mainās upes krastu augstums - te augsts, te atkal zems. Te abos upes krastos var skatīt dažādus iežu atsegumus - Zemo (Roču) iezi, Lustūzi, Vanagu iezi, Vizbulīšu iezi. Tālāk mērenākā Amatas līkumā kādā iezī iespējams meklēt Palu alu, kas, ejot pa dabas taku, no augšas lāga nav saskatāma (nav atpazīstama kā ala), bet seklākos vasaras ūdeņos līdz tai esot iespējams aizbrist. Visbeidzot labiekārtotās takas beigu posmā var skatīt nelielo Zaļo iezīti Akmeņupītes krastā, un tad jau klāt Veclauču tilts. Jāpiebilst, ka, palu laikā apmeklējot šo taku, lielākie dubļi bija tikai takas sākumā (aiz Miglas ieža, pa taku kāpjot kalnā) un applūdusi teritorija bija takas beigās (pirms Zaļā iezīša), kuru gan pa nomestiem baļķēniem varēja tīri veiksmīgi pārvarēt, - pārējā taka bija praktiski sausa un ērti ejama. Mēs, divi pieaugušie, visu taku no Miglas ieža (t.i., neskaitot Zvārtes ieža apmeklējumu) pēc pilnas programmas (nepilni 3 km), ieskaitot Čūsku iezi un alu, kā arī 100 m aiz Veclauču tilta Mazās Kājiņu alas apmeklējumu - mierīgā tempā - vērojot un ievērojot - veicām 3 stundās. To pašu maršrutu (neskaitot Čūsku iezi) atpakaļceļā bez lielas vērošanas un apstāšanās bija iespējams veikt nepilnas vienas stundas laikā. Takas shēma: Posms_Zvartes_iezis_Veclauci.pdf. Aprakstu veidoja Julita Kluša, 2013.
Atlasīto attēlu skaits: 34. Uzklikšķini bildei, ko gribi redzēt pilnā izmērā. Uzklikšķinot uz fotogrāfijas, iegūsi arī papildus informāciju par tajā redzamo. Skatīties slīdrādi / Komentēt attēlus. Ja vēlies atzīmēt īpaši tīkamos attēlus, ieliec ķeksīti pie attiecīgām bildēm un lapas apakšā spied pogu "Saglabāt vērtējumu". Izmantojot dziedava.lv lapās atrodamās dabas fotogrāfijas, ja tas netiek darīts kāda apmaksāta darba ietvaros (piemēram, skolēnu projektos, personīgajās mājaslapās, kas nav ar komerciālu mērķi), obligāti norādiet fotogrāfijas autoru un atsauci uz daba.dziedava.lv. Ja fotogrāfijas vai informācija no dziedava.lv lapām nepieciešama darba veikšanai, par kuru tiek maksāts, izmantošanu obligāti jāsaskaņo. Rakstiet: . | ||||||||||||
|