Te aprakstītā un fotografētā Engures upe atrodas Engures pagastā (cita Engures upe iztek no Usmas ezera un ietek Puzes ezerā).
Pēc informācijas, ko var lasīt J.Vīksnes grāmatā "Engure - putnu ezers", 19.gs. pirmajā pusē bijusi doma Engures ezeram pazemināt ūdenslīmeni, radot ap to jaunas lauksaimniecībā izmantojamas zemes. Tāpēc tā D galā bijuši mēģinājumi padziļināt ezera dabisko noteci uz jūru.
Acīmredzot, mēģinājumi nav bijuši veiksmīgi, tāpēc 1842. gadā ticis izraksts kanāls, kas savieno Engures ezera Z galu ar jūru. Tā tapis Mērsraga kanāls. Lai pa to notecinātu ūdeni uz jūru efektīvāk, ezera D galā dabiskā notece tikusi aizdambēta. Ūdens līmenis ezerā samazinājies par 1-2 metriem.
Pēc augstāk rakstītā šķiet, ka minētā Engures ezera dabiskā notece uz jūru ezera D galā varētu būt Engures upe, kura tagad nesākas vis pašā ezerā, bet purvājos pie tā. 1833. gada kartē labi redzama upe, kas sākas no Engures ezera, vietas, kur tagad ir sauszeme, Melnraga līcis, un ietek jūrā Engurē aptuveni turpat, kur tagad ietek Engures upe.
Mūsdienās Engures upe līdz jūrai biežāk netiek nekā tiek, izsusē kaut kur pa ceļam līdz jūrai. Toties no jūras netālu mežā ir paliela Engures vecupe ar tiltiņu pār to. Vecupē var vērot skaistus atspulgus, jo visapkārt ir mežs, koki.
Aprakstu veidoja Julita Kluša, 2014.
Komentāri: Aigars upes.lv, 2014-05-01 : Mērsraga kanāls rakts 1 8 4 2 . gadā... Un kurā gadā izdota minētā Vīksnes grāmata?
Julita, 2014-05-01 : Paldies, bija drukas kļūda, izlaboju! Vīksnes grāmata izdota 1997.g.
Upes.lv, 2016-08-08 : Engures vārds dažādās nozīmēs un locījumos ir tik pazīstams ne vien agrāk parasto ZUŠU izplatības dēļ. Uz šīs mazās upītes slavenajam hercogam slavenajā Hercogistē darbojās rūpniecības uzņēmums. Un tas bija ļoti veiksmīgs, tikai darbināšanai nepieciešamo enerģiju deva aizsprostotā ezera notece. (jebkurš hes-ists mūsdienās būtu laimīgs par tāāādu enerģijas rezervi!). Vienīgi zemniekiem, kuriem cita starpā arī bija jābaro šie strādnieki un protams muižnieki paši, rūpes radīja applūstošie lauki. Un ...
Upes.lv, 2016-08-08 : Engures vārds dažādās nozīmēs un locījumos ir tik pazīstams ne vien agrāk parasto ZUŠU izplatības dēļ. Uz šīs mazās upītes slavenajam hercogam slavenajā Hercogistē darbojās rūpniecības uzņēmums. Un tas bija ļoti veiksmīgs, tikai darbināšanai nepieciešamo enerģiju deva aizsprostotā ezera notece. (jebkurš hes-ists mūsdienās būtu laimīgs par tāāādu enerģijas rezervi!). Vienīgi zemniekiem, kuriem cita starpā arī bija jābaro šie strādnieki un protams muižnieki paši, rūpes radīja applūstošie lauki. Un slūžu nojaukšanas vārdā ar "revolucionāriem lozungiem" cēlās pat blakus pagasti (muižas).
Juceklis mūsdienās turpinās ar bieži rakstos minētiem sinonīmiem `Engure` - `Melnupe`, jo burtiski blakus Kāda Melnupe tiešām tek, tkai UZ ezeru. Arī tās gals tagad aizaudzis.
_Atis_, 2016-08-11 : Nav jau reti gadījumi, kad ezerā ietekošu upi un no tā iztekošu sauc vienā vārdā. Domāju, ka tas līdz kanāla izrakšanai tika attiecināts arī uz Melnupi, kura nosacīti plūda caur ezera dienvidu galu. Protams, mūsdienās šis sinonīms ir mazliet mulsinošs.
Atlasīto attēlu skaits: 6. Uzklikšķini bildei, ko gribi redzēt pilnā izmērā. Uzklikšķinot uz fotogrāfijas, iegūsi arī papildus informāciju par tajā redzamo.
Skatīties slīdrādi / Komentēt attēlus. Ja vēlies atzīmēt īpaši tīkamos attēlus, ieliec ķeksīti pie attiecīgām bildēm un lapas apakšā spied pogu "Saglabāt vērtējumu".
Izmantojot dziedava.lv lapās atrodamās dabas fotogrāfijas, ja tas netiek darīts kāda apmaksāta darba ietvaros (piemēram, skolēnu projektos, personīgajās mājaslapās, kas nav ar komerciālu mērķi), obligāti norādiet fotogrāfijas autoru un atsauci uz daba.dziedava.lv. Ja fotogrāfijas vai informācija no dziedava.lv lapām nepieciešama darba veikšanai, par kuru tiek maksāts, izmantošanu obligāti jāsaskaņo. Rakstiet:
.