DZIEDAVA.lv

Dabas vērojumi: stāstījumi un foto Latvijas Daba: foto un apraksti Latvijas Daba: foto un apraksti Ceļojumu apraksti un foto Pārdomas jeb situāciju analīze Mūzika manā dzīvē Domas bez apdomas CV, biogrāfija, bildes Paldies jums visiem!:) Citāti no grāmatām Manu bērnu dienasgrāmatas Suņu kolekcijas Dziedava.lv

Latvijas Daba

Vērojumi

 
   
Ievadi >2 simbolus. Vārdus atdali ar tukšumu. Meklējot arī vārda vidū, priekšā liec %. Piem., zied %ava .
Precīzu vārdkopu meklēšanai lieto pēdiņas. Piem., "Misas dižpriede"

Julita Kluša, 2015.

Mazāk zināmas savvaļas orhidejas

Par dzegužpirkstītēm un dzegužpuķēm nerakstīšu, tām jau ir izveidoti noteicēji, attiecīgi, dzegužpirkstīšu Dactylorhiza noteicējs un dzegužpuķu Orchis noteicējs. Arī naktsvijoles ir gana pazīstamas.
Bet orhideju dzimtā ir arī vēl citas, gan retākas, gan nemaz ne tik retas savvaļas sugas.

Kamēr vēl nezied, ar naktsvijoļu lapām var sajaukt ovālās divlapes Listera ovata lapas, jo tai arī pie stumbra, vien mazliet virs zemes, ir divas lielas lapas, tikai, salīdzinot ar naktsvijolēm, tām lapas krietni apaļīgākas, līdzīgākas ceļmallapām. Bet to, ka ovālās divlapes zied, var arī nepamanīt, kaut ziedu vārpa gara un bagātīgi ziediem klāta! Taču ziedi tām ir pavisam zaļi, un uz vispārējā zaļā fona gandrīz neievērojami. Tāpēc sastopamas daudz biežāk nekā tikušas ievērotas, tā mežos ir viena no visbiežākajām orhideju sugām! Zied jau kopš maija, arī jūlijā. Pēc ziedēšanas veidojas tikpat nesamanāmi zaļi auglīši, lapas nokalst.

Foto: Julita Kluša


Ovālās divlapes Listera ovata lapu pāris ir mazliet virs zemes
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Ovālās divlapes Listera ovata auglīši
Komentēt

Ir arī vēl cita divlape - sirdsveida divlape Listera cordata. Tā gan ir visai reta, sastopama mitrākos skujkoku mežos. Tai arī divas lapas pie stumbra kādu gabaliņu virs zemes, taču izmēros krietni sīkāka nekā ovālā divlape. Lapiņas nelielas un arī ziedu ķekars visai sīks un smalks.

Foto: Julita Kluša


Sirdsveida divlape Listera cordata Sakas grīņos
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Sirdsveida divlapes Listera cordata ziedi
Komentēt

Skujkoku mežos ne ļoti reti sastopama ložņu saulenīte Goodyera repens, par ko var pat neiedomāties, ka tā no grezno orhideju dzimtas, jo augs neliels un necils pēc skata. Pie zemes raksturīga izteikti dzīslotu lapiņu, kam nereti arī gaišāki plankumi, rozete, ziediņi mazi un balti, cits virs cita izkārtoti. Kātiņš un ziedi pūkaini. Sāk ziedēt jūlija otrajā pusē un ziedēs arī augustā!

Foto: Julita Kluša


Ložņu saulenītes Goodyera repens lapas
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Ložņu saulenītes Goodyera repens ziedkopa
Komentēt

Toties tagad pašā plaukumā ir tumšsarkanās dzeguzenes Epipactis atrorubens, kam nereti garš un bagātīgs tumšsarkanu ziedu ķekars. Netālu no jūras sausās mežmalās vietām ļoti daudz, bet citviet - retumis. Ziedēs arī augustā.

Foto: Julita Kluša


Tumšsarkanā dzeguzene ziedos
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Tumšsarkanā dzeguzene Epipactis atrorubens ar gariem ziedu ķekariem
Komentēt

Purva dzeguzene Epipactis palustris jāmeklē purvainākās vietās. Tai zieda mēlīte balta un tādām kā gofrētām, viļņainām maliņām, - ar to atšķirdamās no citām orhideju sugām. Šobrīd redzama gan pumpuros, gan jau ziedos, un ziedēs līdz augustam.

Foto: Julita Kluša


Purva dzeguzenei Epipactis palustris zieda baltā mēlīte ir krokotām maliņām
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Purva dzeguzenes Epipactis palustris aug mitrās, purvainās vietās
Komentēt

Līdzīga purva dzeguzenei gan, pavirši skatot, pēc izskata, gan ziedēšanas laika ir platlapu dzeguzene Epipactis helleborine, tai zieda mēlīte citāda un lapas mazliet platākas. Neskaitās reta, sastopama krūmājos, mežos un mežmalās.

Foto: Julita Kluša


Platlapu dzeguzenes Epipactis helleborine lapas
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Tipiska platlapu dzeguzene Epipactis helleborine - liela, drukna ziedkopa ar daudziem ziediem
Komentēt

Mazirbes kāpā šogad atrastas bagātīgas sarkanās cefalantēras Cephalanthera rubra atradnes. Tās gan ir ļoti reti sastopamas, gandrīz tikai jūrmalas posmā no Kolkas līdz Ventspilij. Taču senos laikos atrasta arī pie Tukuma, tāpēc teorētiski varētu tikt atrasta ne tikai pie jūras! Jūlijā vēl zied.

Foto: Anitra Tooma


Sarkanā cefalantēra Cephalanthera rubra
Komentēt

Pilns pārskats ar dziedava.lv atrodamām savvaļas orhideju sugām skatāms sadaļā Orhideju dzimta.


Komentāri:
Par šo tēmu vēl nav saņemti komentāri.


Spama dēļ ziņojumi, kas ietver pilnus linkus, netiek pieņemti.
Vēlies komentēt?
Vārds / segvārds:
Komentārs par šo tēmu:

 

(c) Julita, 2008.- 2024.    

dziedava.lv DZIEDAVA.lv