DZIEDAVA.lv

Dabas vērojumi: stāstījumi un foto Latvijas Daba: foto un apraksti Latvijas Daba: foto un apraksti Ceļojumu apraksti un foto Pārdomas jeb situāciju analīze Mūzika manā dzīvē Domas bez apdomas CV, biogrāfija, bildes Paldies jums visiem!:) Citāti no grāmatām Manu bērnu dienasgrāmatas Suņu kolekcijas Dziedava.lv

Latvijas Daba

Vērojumi

 
   
Ievadi >2 simbolus. Vārdus atdali ar tukšumu. Meklējot arī vārda vidū, priekšā liec %. Piem., zied %ava .
Precīzu vārdkopu meklēšanai lieto pēdiņas. Piem., "Misas dižpriede"

Julita Kluša, 2013.

Dabas plaukumi 2013.g. maija vidū


Vizuāls un tekstuāls papildinājums dabas ziņām 2013. g. 18. maija Anitras Toomas raidījumā LR1 "Zaļais vilnis" (sākums pl.14:05) .

Salīdzinot ar citiem gadiem, šogad, par spīti šobrīd esošajiem karstumiem, pavasaris vēl tomēr mazliet iepaliek, koki vēl nav tiktāl saplaukuši un saziedējuši kā "vidējā statistiskā" gadā.

Drīz pārziedēs ozoli - kas nav redzējuši, steidzieties skatīt - tādas zaļganas, dzeltenzaļas spurdzes, kas ir vīrišķie ziedi. Sievišķos gan grūti saskatīt, tie pavisam sīki, sarkanīgi zaru galos starp lapām.

Foto: Julita Kluša


Ozols salapojis un jau pārzied
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Sarkanais ozols ziedu spurdzēs un ar jaunajām lapiņām
Komentēt

Parastās kļavas dzelteniem ziediem arī pārzied, drīz smaržos zeme kļavziedu paklājā. Bet to svešzemju māsām - kalnu un lauka kļavām ziedi tikai sāk raisīties, tās zied neuzkrītošiem zaļganiem, zaļdzelteniem ziedu ķekariem.

Foto: Julita Kluša


Parastā kļava Acer platanoides pilnos ziedos
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Kļavziediem kaisīts ceļš
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Kalnu kļavas Acer pseudoplatanus zied neuzkrītošiem ziediem
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Lauku kļavas Acer campestre ziedpumpuri vēl maziņi
Komentēt

Toties sudrabkļavai, kam lapas dziļi šķeltas, ziedi jau pārauguši pūkaini sarkanzaļos snīpīšos. Vienu tādu īpatnēju māzerainu milzeni ar 5m apkārtmēru sudrabkļavu var vērot Rīgā Kanālmalas apstādījumos, pretī Raiņa bulvārim 4.

Ja atrodat šo īpatno sudrabkļavu, turpat blakus var skatīt divus parastos skābaržus, kas nu jau pārzied.

Foto: Julita Kluša


Sudraba kļavas Acer saccharinum jaunie pūkainie sarkanzaļie auglīši
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Parastais skābardis Carpinus betulus pārzied, plaukst lapas
Komentēt

Ja pavasarī redzat it kā parastas kļavas, bet kam visas lapas koši sarkanas, tās varētu būt Švedlera kļavas, kas gan tikai pavasaros ir tik sarkanas, ar laiku lapas pamazām iegūst pierasto zaļo krāsu; vasarā sārts saglabājas tikai kāts un dzīslas. Arī snīpīši šīm kļavām ir sarkanīgi.

Foto: Ansis Opmanis


Acer platanoides fo. schwedleri - Švedlera kļava ar sarkanām lapām pavasarī
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Arī parastā kļava Acer platanoides saulainākā pusē var būt drusku nosauļojusies, piesārtusi
Komentēt

Gobas un vīksnas nu jau ir pārziedējušas, tām skatāmi jauni zaļi auglīši, pēc kuriem droši var atšķirt - vīksna vai goba. Vīksnām auglīši ir mazāki, 1-santīma monētas lielumā, garos kātiņos un pūkainām maliņām; gobām auglīši lielāki, 10-santīmu monētas lielumā, gandrīz bez kātiņiem un bez pūkām.

Foto: Julita Kluša


Pavisam svaigi topoši vīksnas Ulmus laevis auglīši
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Gobas jauno auglīšu ķekari
Komentēt

Oši arī pārziedējuši, tāpēc var rasties sajūta, ka tie galīgi nokaltuši - pliki stumbri vien rēgojas, kamēr apkārt citiem kokiem viss zaļo un zied. Bet, ja ieskatās, tomēr pārziedējušus neuzkrītoši brūnus putekšnīcu ziedus var nomanīt, un tūlīt jau plauks lapas!

Foto: Julita Kluša


Kad citi koki zaļo, osis izskatās vēl pliks, pārziedējušie ziedi nav viegli ievērojami
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Osis tikko pārziedējis, gatavojas plaucēt lapas
Komentēt

Ja gadās iet garām Latvijas Universitātes ēkai Raiņa bulvārī 19, tad vērts pamest aci uz kokiem abās tās pusēs - Vērmanītī un Kanālmalā. No Universitātes puses, tikko ieejot pa vārtiem Vērmanes dārzā, pa kreisi aug ošlapu pterokārija. Tā nupat sāk ziedēt - resnās vīrišķās spurdzes vieglāk pamanīt, sievišķās šobrīd ir īsas un šauras, bet ar laiku tās garumā krietni pāraugs vīrišķās - kokā vēl samanāmi līdz pat pusmetru gari kātiņi, kas palikuši pāri no pērnajām augļu spurdzēm.

Foto: Julita Kluša


Ošlapu pterokārijai Pterocarya fraxinifolia resnākās ir vīrišķās spurdzes; sievišķās pagaidām vēl ir sīkas
Komentēt

No vārtiņiem pa labi celiņa abās pusēs ir pa hibrīdajai zirgkastaņai - pie žoga lielāka, otrpus celiņam pavisam jauna. Tās vēl pumpurojas rozā pumpuros, bet ziedēs koši rozā ziediem. Arī otrpus Universitātei pie kanāla var skatīt neparastāku zirgkastaņu, kuru sauc par neievēroto zirgkastaņu - un tiešām, cik daudzi ir ievērojuši tās dzeltenīgi rozā pumpurus?

Foto: Julita Kluša


Vērmanes hibrīdā zirgkastaņa Aesculus x hybrida - lapas un ziedpumpuri
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Kanālmalas neievērotās zirgkastaņas Aesculus x neglecta ziedpumpuri
Komentēt

Bet Kronvalda bulvārī, gandrīz pie pašas ielas, pretim Bioloģijas fakultātei ir arī dzeltenā zirgkastaņa - tā šobrīd sāk ziedēt dzelteniem ziediem. Ziedēšanu uzsākusi arī parastā baltziedainā zirgkastaņa.

Foto: Julita Kluša


Dzeltenā zirgkastaņa Aesculus flava ziedos
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Parastās zirgkastaņas Aesculus hippocastanum ziedu svece
Komentēt

Atgriežoties Kanālmalā pie Raiņa bulvāra 19, pretim Operas tiltiņam var skatīt kā plaukst ginka īpatnējās formas lapiņas - kā tādi iešķelti, zaļi svārciņi. Bez lielā ginka otrpus celiņam pie paša kanāla ir vēl divi mazāki ginki.

Foto: Julita Kluša


Ginka jaunās lapiņas kā svārciņi
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Ginka Ginkgo biloba pavasara zaļums
Komentēt

Netālu no Operas tiltiņa šobrīd pilnīgi pliks dižojas ragukoks, kaut gan nē - ja ieskatās, arī tam jau zaļas pumpuru pogas nomanāmas.

Foto: Julita Kluša


Amerikas ragukoks Gymnocladus dioicus ar saviem ragainajiem zariem
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Ragukokam briest lapu pumpuri
Komentēt

Pie kanāla vairāk uz Brīvības ielas pusi, arī Vērmanītī, Esplanādē un daudzviet citur Rīgā var skatīt riekstkokus, kas šobrīd sāk ziedēt zaļām un nokarenām vīrišķo ziedu spurdzēm. Uz sievišķajiem ziediem vēl mazliet jāuzgaida, ziedēs vēlāk, tie arī grūtāk samanāmi, bet ļoti skaisti - koši sarkanas vai dzeltenīgas pūkainas mēlītes.

Foto: Julita Kluša


Mandžūrijas riekstkoks Juglans mandshurica - lapas un ziedi
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Mandžūrijas riekstkoka Juglans mandshurica sievišķie ziedi vēl pilnīgi zaļos pumpuros praktiski neievērojami
Komentēt

Pie Operas strūklakas lieliem baltiem ziediem tikko vēl ziedēja magnolija. Vai vēl zied? Aizejiet, paskatiet. Interesanti arī mēģināt saprast - no kā tad tur veidosies košie sarkanie auglīši.

Foto: Julita Kluša


Magnolijas Magnolia kobus lielie baltie ziedi
Komentēt

Varbūt ievērojāt Uzvaras parkā baltos un rozā ziedos klātos mazos kociņus - tās ir pirms gada, pateicoties Japānas vēstniecībai, stādītās sakuras. Ja nepaguvāt - pasteidzieties, kamēr vēl zied.

Bet, ja gribat baudīt cilvēku neietekmētu pavasari košākās krāsās, dodieties uz kādu platlapju (liepu, kļavu, gobu) - egļu mežu, tur pilnā sparā zied un pārzied baltie un dzeltenie vizbuļi, zaķskābenes, pavasara dedestiņas un mazpurenītes, sārtās bezlapes, lakači, Kašūbijas gundegas un spuļģīši, varbūt arī vēl kāds aizkavējies cīrulītis - baltiem, dzelteniem, sarkaniem, ziliem un violetiem ziediem klāta šo mežu zemsedze.

Foto: Julita Kluša


Sārtās bezlapes Lathraea squamaria bariņā nogāzē kopā ar baltajiem vizbuļiem
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Ziedošo lakaču Pulmonaria obscura nogāze
Komentēt

Vārdsakot - skatieties, vērojiet, priecājieties, šobrīd viss notiek strauji un pēc pāris dienām jau būs savādāk. Varbūt jau tagad ir savādāk.

Koku ziņas sagatavotas pēc 14. un 15. maija vērojumiem Rīgas centrā; meža ziņas - pēc vērojumiem 12. maijā Krimuldas pagastā; ilustrējošās fotogrāfijas ir no dažādiem gadiem.


Komentāri:
M_L, 2013-09-06, 10:44 :   Skaisti un izsmeļoši!


Spama dēļ ziņojumi, kas ietver pilnus linkus, netiek pieņemti.
Vēlies komentēt?
Vārds / segvārds:
Komentārs par šo tēmu:

 

(c) Julita, 2008.- 2024.    

dziedava.lv DZIEDAVA.lv