DZIEDAVA.lv

Dabas vērojumi: stāstījumi un foto Latvijas Daba: foto un apraksti Latvijas Daba: foto un apraksti Ceļojumu apraksti un foto Pārdomas jeb situāciju analīze Mūzika manā dzīvē Domas bez apdomas CV, biogrāfija, bildes Paldies jums visiem!:) Citāti no grāmatām Manu bērnu dienasgrāmatas Suņu kolekcijas Dziedava.lv

Latvijas Daba

Vērojumi

 
   
Ievadi >2 simbolus. Vārdus atdali ar tukšumu. Meklējot arī vārda vidū, priekšā liec %. Piem., zied %ava .
Precīzu vārdkopu meklēšanai lieto pēdiņas. Piem., "Misas dižpriede"

Julita Kluša, 2010.

Mazie, krāsainie, spurainie līkumiņi

Viņas ir mazas, viņas var atrast jūrā pie krasta, aļģēs, pie akmeņiem. Viņas ir dažādās krāsās - dzeltenas, oranžas, brūnas, pelēkas, arī baltas. Tai pašā laikā - gandrīz caurspīdīgas. Pēc formas viņas atgādina lielo C vai J, peldēšanas procesā pārvēršoties no C uz J un atpakaļ.
Vispār viņas ļoti interesanti peld - spirinoties ar kājām, sāniski. Sāniski gan peldot tikai seklos ūdeņos, ne dziļumā, bet vai daudzi jūras dziļumā viņas pamanīs un vēros? Viņas garšojot zivīm un putniem, bet pašas barojas no beigtiem organismiem.

Ja nav ne jausmas, kas tās tādas varētu būt, tad vasarā aizejiet tādā jūrmalā, kur saaugušas aļģes, aizejiet bēgumā, kad jūra atkāpusies, bet aļģes krastmalā vēl mitras, pa reizei jūras apskalotas. Tad var gadīties, ka aļģēs redzēsiet viņas ja ne simtiem, tad desmitiem.
Nu, ja tomēr neredzat, tad varbūt viņu tur arī nav ..., bet varbūt tikai vajag ieskatīties rūpīgāk, vismaz Engures jūrmalā tās mēdz būt daudz! Nav jau tik viegli pamanīt tādus knapi 1-2 centimetru garus līkumiņus, bet mazākie bērņuki vispār, ap milimetru vien spirinās.

Var gadīties, izbrienat no aļģēm, bet kaut kas sīks kūņojas uz kājas. Varbūt pirmā doma ir - ak šausmas, kaut kāds tārps! Bet patiesībā izrādās - viena no jaukajām jūras sānpeldēm jeb sānpeldvēzīšiem - tā šos brīnumus sauc. Nekādi ne tārpi, bet mazi, nekaitīgi vēzīši!

Pagājušā vasarā man sānpeldes tik ļoti iepatikās, ka uztaisīju akvāriju.

Paņēmu pieclitru plastmasas pudeli, nogriezu tai augšu. Piepildīju ar jūras ūdeni, akmentiņiem, smiltīm un aļģēm no vietas, kur dzīvojās sānpeldes. Ielaidu arī viņas pašas.
Fantastisks akvārijs! Tik interesanti bija vērot, kā viņas peld, kā dzīvojas. Nereti lielajām pie vēdera pieķērušies mazulīši, un tad peld kopā.
Dienas trīs ar sajūsmu vēroju, viss likās vislabākajā kārtībā, vēzīši aktīvi, gan lielie, gan pavisam knipucītiņie mazulīši. No jūras nesu jaunas aļģes un smilšainos akmentiņus, ar cerību, ka līdz ar to būs arī nepieciešamā barība.

Un te no rīta kā eju skatīties - visi pagalam. Pilnīgi visi! Nekustīgi guļ ūdenī ...

Pa nakti bij bijis negaiss. Akvārijs stāvēja ārā. Varbūt ielijušais lietusūdens jūras dzīvnieciņiem nepatika? Varbūt no rīta saule par daudz uzsildīja pudeli? Varbūt nepietika ar vecajām aļģēm, vajadzēja kādu speciālu pārtiku gādāt?

Nezinu, bet sirds gan sažņaudzās, ļoti iemīļojusi biju. Mierināt varēju ar domu, ka tādos jūras bēgumos, sausumā palikušas, viņas mēdz iet bojā simtiem, tiek ūdens putnu apēstas, bet vai tad tas kāds mierinājums ...
Katram gadījumam šogad akvāriju netaisīju, lai dzīvo jūrā. Vēlāk gan uzzināju, ka galvenais iemesls, visticamāk, bijis skābekļa trūkums - tas ūdens ik pa laikam esot jāsakuļ, lai skābeklis tiek iekšā. Un, jo saulaināks laiks, jo vairāk kulstīt vajag.

Šogad uztaisīju fotosesiju, kad pati jūra krastā bija saskalojusi ne tikai aļģes, bet arī sakūlusi putas. Tik interesanti meklēt - kur nu kāda sānpeldīte ir? Un cik interesanti izskatās uz putu burbuļu fona. Novēlu arī citiem ieskatīties - ir vērts!


Komentāri:
ieva, 2011-08-09, 08:44 :   Man arī ir bijusi doma par šādu akvāriju. Vēl ļoti feini ir arī ūdens ēzelīši.
M-L, 2011-08-18, 15:20 :   Jā, pārdomu vērta informācija. Un viss ar tādu mīlestību apvīts...
Marika, 2012-02-01, 07:51 :   Neesmu tādu ievērojusi, bet, tagad gan skatīšos un, gan jau atradīšu. Paldies, ka ievēroji un mums pastāstīji!
Minka, 2014-02-23, 17:42 :   ko šie mazie jaukumi ēd? pati ar māsīcu viņas ķeram, taču gribas par viņām mazliet vairāk uzzināt! ;))


Spama dēļ ziņojumi, kas ietver pilnus linkus, netiek pieņemti.
Vēlies komentēt?
Vārds / segvārds:
Komentārs par šo tēmu:

 

(c) Julita, 2008.- 2024.    

dziedava.lv DZIEDAVA.lv