DZIEDAVA.lv

Dabas vērojumi: stāstījumi un foto Latvijas Daba: foto un apraksti Latvijas Daba: foto un apraksti Ceļojumu apraksti un foto Pārdomas jeb situāciju analīze Mūzika manā dzīvē Domas bez apdomas CV, biogrāfija, bildes Paldies jums visiem!:) Citāti no grāmatām Manu bērnu dienasgrāmatas Suņu kolekcijas Dziedava.lv

Latvijas Daba

Vērojumi

 
   
Ievadi >2 simbolus. Vārdus atdali ar tukšumu. Meklējot arī vārda vidū, priekšā liec %. Piem., zied %ava .
Precīzu vārdkopu meklēšanai lieto pēdiņas. Piem., "Misas dižpriede"

Julita Kluša, 2016.

Reinas ričija Riccia rhenana - Latvijā jauna sūnu suga


Raksts publicēts dabasdati.lv, 2016.g.

2015. gada 2. augustā kopā ar vīru apmeklējām Vārenbrokas muižu, atpakaļceļā gājām pa dubļainu ceļu gar bebru pārpludinātu ezeriņu. Arī ceļš vietām bija appludināts ar peļķēm un ūdensaugiem, vietām vienkārši slapjš. Kādā palielā, mitrā ceļa bedrē, kur redzama ūdens nebija, uzmanību pievērsa interesantas zaļas sūnas, kas atgādināja dakšveida formas lapiņas. Zināju, ka ir ričijas, kam ir līdzīga forma, bet kuras man reti izdodas redzēt. Tā kā šīs ne bieži sastaptās ģints sūna klāja lielu daļu ceļa un bija skaista, tad nofotografēju to. Skaidri atceros, ka izmēros tā bija priekš sūnas paliela - pāris cm gara, plata un viegli ievērojama, jo klāja lielu platību. Tā kā sūnas bija daudz, tad biju pārliecināta, ka tā ir kāda parasta suga, tikai man vēl neiepazīta. Paraudziņu neievācu.

Foto: Julita Kluša

Reinas ričija Riccia rhenana, 2. augusts

Mājās sāku pētīt fotogrāfijas un salīdzināt ar man zināmu ričiju sugu fotogrāfijām. Pārliecinošas atbilstības nebija, taču pieņēmu, ka manas zināšanas ir par vājām, lai tādu atrastu. Novembrī, vēlreiz pārskatot fotogrāfijas un netiekot skaidrībā, sūnas fotogrāfiju aizsūtīju sūnu zinātājam Ansim Opmanim. Vietas (applūdusi krastmala) un raksturīgi tīklotās virsmas dēļ Ansis izteica versiju, ka tā varētu būt Latvijā vēl neatklāta sūnu suga - Riccia rhenana, bet drošai noteikšanai vajagot paraudziņu. Paraudziņa nebija, turklāt nu jau rudens, tūlīt ziema, vieta tālu no mājām ..
2016. gada 21. maijā cerību spārnota braucu uz labi zināmo vietu ievākt paraudziņu. Ceļu atceros, sūnas toreiz bija daudz, viegli ievērojamas, problēmām nevajadzētu būt, lai arī konkrētas koordinātas piefiksētas nebija.

Foto: Julita Kluša

Blakus ezeram applūstošais ceļš, uz kura aug Reinas ričija, 2016. g.

Nokļūstu vajadzīgajā vietā, ceļš tāpat pa daļai applūdis, bet tādu labi redzamu sūnas klātu laukumu nemanu. Kad esmu gandrīz jau zaudējusi cerības, nolemju safotografēt to, kas uz ceļa redzams, lai arī nekā tik liela, kā mana meklētā sūna, tur nav. Turpat uz vietas skatot fotogrāfijas, ar lielu pārsteigumu atklāju, ka tajās ir redzama tieši tāda sūna, kādu gribu atrast, tikai daudz daudz mazāka! Par centimetriem nav runa, sūna ir tikai pāris milimetru gara! Kā tas var būt?! Ar fotoaparāta palīdzību pētot apkārtni, izrādās, ka ceļš joprojām ar to ir gluži pilns, visa mala kā nosēta, tikai nu to ar neapbruņotu aci nevar nemaz pamanīt! Ievācu paraudziņu un vēlāk nododu Ansim.

Foto: Julita Kluša

Reinas ričija Riccia rhenana, 21. maijs, mērogā un tuvplānā.

2016. gada jūnijā Ansis sniedz atbildi,- jā, paraudziņā esošā ir tā pati aizdomās turētā Reinas ričija Riccia rhenana - ir jauna suga Latvijā!

Kāpēc tik maza? Izrādās, šī un citas ričijas, līdzīgi peldošo lēpju un ūdensrožu lapām, samazinoties siltumam un gaismai, atmirst; paliek tikai lapoņu gali - sīki gabaliņi, ar kuriem sūna pārziemo. Pavasarī ataugot ir sīkāka, vasarā pamazām izaug lielāka.

Foto: Julita Kluša

Peldošā ričija Riccia fluitans, izvilkta no ūdens

Reinas ričijai līdzīga suga, kas arī aug applūstošās krastmalās, kā arī stāvošos ūdeņos pie ūdens virsmas, ir peldošā ričija. Latvijā sastopama visai reti. Kopā ar to var laimēties atrast augam arī peldošo ričijvācelīti, kas ir vēl retāka, turklāt aizsargājama. Visām trim minētajām sugām ir gan peldošās, gan sauszemes (uz slapjas augsnes) formas, kas atšķirīgas izmēros. Ričijas uz augsnes kļūst lielākas, bet ričijvācelītes - mazākas.

Foto: Ansis Opmanis

Peldošā ričijvācelīte Ricciocarpos natans, kopskats un tuvplāns

Interesanti arī tas, ka Reinas ričijai nekad neesot novērota sporu veidošanās; iespējams, suga ir tikai veidošanās stadijā; cēlusies tā esot no peldošās ričijas.
Ričijas nereti izmanto akvārijos, tāpēc reizēm neesot drošas pārliecības, vai dabā atrastā tur uzaugusi dabīgi, vai nokļuvusi ar cilvēka palīdzību.

Būtu neticami, ja man nejauši izdevies atrast vienīgo vietu Latvijā, kur savvaļā aug atklātā suga - Reinas ričija, tāpēc aicinu arī citus rūpīgāk ieskatīties applūstošās krastmalās, grāvjos, dīķos, kam raksturīga pazīme - tur aug arī ūdensziedi. Jāņem vērā, ka ūdensziediem, pavirši skatot, forma ir mazliet līdzīga minētajām sūnām, tāpēc pa gabalu var viegli sajaukt - tas ir ziedaugs vai sūna. Jāskatās uzmanīgi! Un ziņo portālā dabasdati.lv, ja ievēro kādai no minētajām sūnām līdzīgu - tā ir laba iespēja atrast kādu retu sūnu, varbūt pat tikai otro atradni Latvijā!

Foto: Julita Kluša

No kreisās: mazais ūdenszieds Lemna minor ar vienu pavedienveidīgu sakni un zaļu apakšpusi, parastā spirodela Spirodela polyrhiza, kam saknes ir pušķos, bet apakšpuse iesārta, un trejdaivu ūdenszieds Lemna trisulca, kam no abiem iepriekšējiem atšķirīga forma.
Bet varbūt tieši Tev palaimējas atrast reto, Sarkanajā grāmatā ierakstīto kupraino ūdensziedu Lemna gibba, kam, atšķirībā no mazā ūdenszieda, apakšpuse ir uzpūsta?
Vēl vairāk - tādos stāvošos ūdeņos pastāv iespēja atrast arī vēl Latvijā nereģistrētu ziedaugu sugu Lemna turionifera - tā arī līdzīga mazajam ūdensziedam, taču apakšpuse iesārta un virspusē uz vidusdzīslas sīku izcilnīšu rinda. Lietuvā šī suga atrasta jau 2010. gadā.

Paldies Ansim par konsultācijām!


Komentāri:
Par šo tēmu vēl nav saņemti komentāri.


Spama dēļ ziņojumi, kas ietver pilnus linkus, netiek pieņemti.
Vēlies komentēt?
Vārds / segvārds:
Komentārs par šo tēmu:

 

(c) Julita, 2008.- 2024.    

dziedava.lv DZIEDAVA.lv