DZIEDAVA.lv

Dabas vērojumi: stāstījumi un foto Latvijas Daba: foto un apraksti Latvijas Daba: foto un apraksti Ceļojumu apraksti un foto Pārdomas jeb situāciju analīze Mūzika manā dzīvē Domas bez apdomas CV, biogrāfija, bildes Paldies jums visiem!:) Citāti no grāmatām Manu bērnu dienasgrāmatas Suņu kolekcijas Dziedava.lv

Latvijas Daba

Vērojumi

 
   
Ievadi >2 simbolus. Vārdus atdali ar tukšumu. Meklējot arī vārda vidū, priekšā liec %. Piem., zied %ava .
Precīzu vārdkopu meklēšanai lieto pēdiņas. Piem., "Misas dižpriede"

Julita Kluša, 2017.

Dienastauriņu noteikšanas palīgmateriāli


Raksts publicēts dabasdati.lv, 2017.g. jūnijā

Tiem, kam interesē dienastauriņi, īsai atkārtošanai vai iesācējiem zināšanai, un arī, lai viss būtu vienkopus, - zemāk apkopoti internetā pieejamie materiāli pašiem sugas noteikšanai.

Raibeņus Nymphalinae, sīksamteņus Coenonympha sp. un zeltainīšus Lycaena sp. noteikt var palīdzēt latviešu valodā izveidotie noteicēji, kas atrodami Dabasdatos: http://dabasdati.lv/lv/cat/7/

Attēlos: kārklu raibenis Nymphalis xanthomelas, foto: Alberts Kūms; parastais sīksamtenis Coenonympha pamphilus, foto: Ieva Pauniņa; zeltgalvīšu zeltainītis Lycaena virgaureae, foto: Iveta Kļaviņa (foto no dabasdati.lv).

Mazus tauriņus ar zilu vai brūnu spārnu virspusi un pelēku spārnu apakšpusi, kas greznota ar aplīšiem - zilenīšus Polyommatinae - noteikt palīdzēs Uģa Piterāna savulaik sagatavotais materiāls:

http://dabasdati.lv/forums/viewtopic.php?f=5&t=128

Attēlos: meža zilenītis Cyaniris semiargus, foto: Jānis Jansons; vīķu zilenītis Polyommatus amandus, foto: Viesturs Vintulis; astainais zilenītis Everes argiades, foto: Santa Bizuna (foto no dabasdati.lv).

Pilnīgākais LV dienastauriņu sugu apkopojums ar daudzām katras sugas fotogrāfijām skatāms Sintijas Elfertes fotografēto dienastauriņu lapā. Tur arī katrai sugai pievienotas Didža Elferta veidotas izplatības kartes, kas iegūtas, balstoties uz Tauriņu Vērošanas rezultātiem:


https://dabasfoto.wordpress.com/taurini/

Sintijas Elfertes dienastauriņu lapas fragments ar purva dzelteņa Colias palaeno foto un izplatības kartēm.

Labas dienastauriņu fotogrāfijas skatāmas arī Mareka Ieviņa veidotajā viņa fotografēto dienastauriņu lapā. Sugām, kam tas nosakāms, nereti ir gan tēviņa (T), gan mātītes (M) foto, skats no augšas un sāna.

http://dabasfoto.lv/lepidoptera_d.html

Mareka ieviņa dienastauriņu lapas fragments ar dzelteno gāršas resngalvīti Carterocephalus silvicolus (M, T, spārnu apakšpuse).

Dziedava.lv veidota dienastauriņu lapa:

http://dziedava.lv/dienastaurini/

Šajā dienastauriņu lapā izmantotas Julitas Klušas, Viestura Vintuļa, Mareka Ieviņa, Sintijas Elfertes, Valdas Ērmanes, Andas Straumes, Māra Zeltiņa, Ivo Dinsberga un Anša Opmaņa (paldies visiem par atsaucību!) fotogrāfijas.

Izvēloties attiecīgo tematisko pārskatu visu tauriņu vai kādas konkrētas dzimtas ietvaros, iespējams salīdzināt dažādu sugu spārnu augšpusi, apakšpusi, tāpat salīdzināt tēviņa / mātītes foto. Dažām sugām pieejamas arī kāpuru, kūniņu un olu fotogrāfijas. Klikšķinot uz sugas nosaukuma, iespējams apskatīt visas dziedava.lv pieejamās šīs sugas fotogrāfijas un, iespējams, sugas aprakstu.

Balteņu Pieridae spārnu apakšpuses (ja zināms, norādīts T (tēviņš) vai M (mātīte)), pārskats dziedava.lv


Ja ar Latvijā pieejamām tauriņu lapām nepietiek, var lūkot tauriņu katalogu angļu valodā lepidoptera.eu, bet Latvijā sastopamajiem tauriņiem


http://www.lepidoptera.eu/ListCountry.php?country=LV


Kolonnā pa kreisi - naktstauriņi, pa labi - dienastauriņu dzimtas.

Izvēloties dzimtu (uzklikšķinot uz tās nosaukuma), ar pelīti pārbraucot sugu latīniskajiem nosaukumiem, parādās attiecīgo tauriņu attēli. Par lapā esošajām fotogrāfijām attiecīgajai sugai liecina apzīmējumi: I jeb "imago" nozīmē pieauguša tauriņa fotogrāfiju esamību; L jeb "larva" nozīmē kāpuru; P jeb "pupa" - kūniņu un 0 jeb "ovum" - olas.

Lai redzētu pārskatu uzreiz ar visu sugu attēliem, var izmantot meklētāju, kā valsti izvēloties "Latvia" un opcijās atzīmējot, lai rāda tēviņu / mātīšu spārnu augšpusi / apakšpusi. Ja grib redzēt visus variantus, ne vien dažus, jāatzīmē "All records".

http://www.lepidoptera.eu/AdvSearchForm.php

Lai parādīto ierakstu skaitu samazinātu, vēlams izvēlēties konkrētu dzimtu (Family). Noderīga arī iespēja atlasīt konkrēta mēneša tauriņus (Time of occurrence).

Latvijas tauriņu kāpurus var mēģināt noteikt, izmantojot kāpuru meklētāju jau minētajā lepidoptera.eu lapā:

http://www.lepidoptera.eu/CatSearchForm.php

Neaizmirsti kā valsti izvēlēties Latviju un atzīmēt "All records", ja gribi redzēt uzreiz visas sugas. Lai samazinātu rezultātu skaitu, iespējams izvēlēties mēnesi, kad kāpurs redzēts (Time of occurrence). Ja ir hipotēze par dzimtu, iespējams atlasīt tikai konkrētās dzimtas tauriņu kāpurus.

Fragments no lepidoptera.eu kāpuru meklētājā atlasītajiem Latvijas resngalvīšu Hesperiidae kāpuriem. Uzklikšķinot uz sugas nosaukuma vai foto, nonāk attiecīgās sugas lapā ar visām pieejamām sugas fotogrāfijām un sastopamības laikiem.

Vēl viens nopietns tauriņu (gan dienastauriņu, gan naktstauriņu) katalogs ir ukleps.org; tajā sugas var skatīt attēlos secīgās attīstības stadijās, taču vēlams jau zināt, kuru sugu vai dzimtu vēlēsies skatīt, un nav iespējams atlasīt tieši Latvijas sugas. Sugu saraksts alfabētiskā secībā pēc latīniskajiem nosaukumiem:

http://ukleps.org/ScientificNamesAlphabetical.html

Fragments no ukleps.org lapas ar čemurziežu dižtauriņu Papilio machaon visā tā attīstības ciklā.

Lai izdodas foto un tajos redzamo dienastauriņu noteikšana!






Komentāri:
Par šo tēmu vēl nav saņemti komentāri.


Spama dēļ ziņojumi, kas ietver pilnus linkus, netiek pieņemti.
Vēlies komentēt?
Vārds / segvārds:
Komentārs par šo tēmu:

 

(c) Julita, 2008.- 2024.    

dziedava.lv DZIEDAVA.lv