DZIEDAVA.lv

Dabas vērojumi: stāstījumi un foto Latvijas Daba: foto un apraksti Latvijas Daba: foto un apraksti Ceļojumu apraksti un foto Pārdomas jeb situāciju analīze Mūzika manā dzīvē Domas bez apdomas CV, biogrāfija, bildes Paldies jums visiem!:) Citāti no grāmatām Manu bērnu dienasgrāmatas Suņu kolekcijas Dziedava.lv

Latvijas Daba

Vērojumi

 
   
Ievadi >2 simbolus. Vārdus atdali ar tukšumu. Meklējot arī vārda vidū, priekšā liec %. Piem., zied %ava .
Precīzu vārdkopu meklēšanai lieto pēdiņas. Piem., "Misas dižpriede"

Julita Kluša, 2014.-2016.

Kā pazīt tauriņus?

Ja vēlies tauriņu nosaukt vārdā vai saprast, kam pieder redzētie kāpuri, internets var būt gana labs palīgs, sevišķi parastāko sugu noteikšanā.

Ar latviešu valodā pieejamo materiālu palīdzību vispirms var pārliecināties, vai redzētais pieaugušais tauriņš nav kāds no bieži sastopamajiem raibeņiem, sīksamteņiem vai zeltainīšiem, jo šīm sugām izveidoti noteicēji:

http://dabasdati.lv/lv/cat/7/

Mazus tauriņus ar zilu vai brūnu spārnu virspusi un pelēku spārnu apakšpusi, kas greznota ar aplīšiem - zilenīšus Polyommatinae - noteikt palīdzēs Uģa Piterāna sagatavotais materiāls:

http://dabasdati.lv/forums/viewtopic.php?f=5&t=128

Tā kā nopietnos katalogos vēlams vismaz aptuveni nojaust, ko meklē, piemēram, zināt dzimtas latīnisko nosaukumu, tad ar ~50 Latvijā sastopamu tauriņu dzimtām (dzimta Lycaenidae sadalīta sīkāk zilenīšos, zeltainīšos un astainīšos, arī nesen izdalītā dzimta Erebidae nav visas sugas kopā, bet atsevišķi izdalīti lācīši, mūķenes, pūcītes) var iepazīties šajā pārskata lapā:

http://dziedava.lv/taurini/

Kopumā dziedava.lv lapās iespējams iepazīties ar ~ 600 Latvijā sastopamu sugu fotogrāfijām pieaugušiem tauriņiem un/vai to kāpuriem.

Atsevišķi izdalīti arī dienā aktīvākie un nereti arī lielākie tauriņi, ko mēdz dēvēt par dienastauriņiem - te dienastauriņu sadalījums dzimtās, un te pilnais dziedavā esošo dienastauriņu sugu pārskats.

Pilnīgākais LV dienastauriņu sugu apkopojums skatāms Sintijas Elfertes dienastauriņu lapā:


https://dabasfoto.wordpress.com/taurini/


Nopietns tauriņu katalogs angļu valodā, bet Latvijā sastopamajiem tauriņiem meklējams


http://www.lepidoptera.eu/ListCountry.php?country=LV


Kolonnā pa kreisi - naktstauriņi, pa labi - dienastauriņu dzimtas.

Izvēloties dzimtu, ar pelīti pārbraucot sugu latīniskajiem nosaukumiem, parādās attiecīgo tauriņu attēli. Par lapā esošajām fotogrāfijām attiecīgajai sugai liecina apzīmējumi: I jeb "imago" nozīmē pieauguša tauriņa fotogrāfiju esamību; L jeb "larva" nozīmē kāpuru; P jeb "pupa" - kūniņu un 0 jeb "ovum" - olas.

Lai redzētu pārskatu uzreiz ar visu sugu attēliem, var izmantot meklētāju, kā valsti izvēloties "Latvia" un opcijās atzīmējot, lai rāda tēviņu / mātīšu spārnu augšpusi / apakšpusi. Ja grib redzēt visus variantus, ne vien dažus, jāatzīmē "All records".

http://www.lepidoptera.eu/AdvSearchForm.php

Lai parādīto ierakstu skaitu samazinātu, vēlams izvēlēties konkrētu dzimtu (Family). Noderīga arī iespēja atlasīt konkrēta mēneša tauriņus (Time of occurrence).

Vēl viens nopietns tauriņu katalogs, kur sugas parādītas attēlos secīgās attīstības stadijās ir ukleps.org, bet te vēlams jau zināt, kuru sugu vai dzimtu vēlēsies skatīt. Sugu saraksts alfabētiskā secībā pēc latīniskajiem nosaukumiem:

http://ukleps.org/ScientificNamesAlphabetical.html

Tauriņu katalogs ar attēliem un īsiem aprakstiem krievu valodā:

http://www.artreflection.ru/nstr/nn.html

Foto: Julita Kluša

Grūtāk noteikt tauriņa sugu, ja redzēts vien kāpurs. Nav nemaz tik viegli pateikt, vai tas vispār ir tauriņa kāpurs. Kāpuru apkopojums vairāk nekā 100 sugām (ne tikai tauriņiem) skatāms dziedava.lv lapās:

http://dziedava.lv/kapuri/

Nopietnāks pārskats ar attēliem Latvijas tauriņu kāpuriem iegūstams, izmantojot kāpuru meklētāju jau minētajā lepidoptera.eu lapā:

http://www.lepidoptera.eu/CatSearchForm.php

Neaizmirsti kā valsti izvēlēties Latviju un atzīmēt "All records", ja gribat redzēt uzreiz visas sugas. Lai samazinātu rezultātu skaitu, iespējams izvēlēties mēnesi, kad kāpurs redzēts (Time of occurrence). Ja ir hipotēze par dzimtu, iespējams atlasīt tikai konkrētās dzimtas tauriņu kāpurus. Piemēram, ja kāpurs acīmredzams sprīžmetis Geometridae (kājas tikai ķermeņa priekšā un aizmugurē), iespējams pārskatīt visu lapā atrodamo Latvijas sprīžmešu sugu kāpuru foto, kas nav nemaz tik neiespējami - to sugu skaits lapā ir ap 250.

Pieaugušu tauriņu, kāpuru un kūniņu fotogrāfiju galeriju izvēlētas dzimtas tauriņiem Eiropā var skatīt vietnē pyrgus.de, "Family" izvēloties attiecīgo dzimtu un uzklikšķinot uz "Show thumbs":

http://www.pyrgus.de/dia_en.php?lang=en

Ja tomēr tauriņu noteikt neizdodas, ievietojiet fotogrāfiju tīmekļa vietnē dabasdati.lv, atzīmējot to kā "nezināms".

Lai veicas vērošanā un noteikšanā!


Komentāri:
Anonīms komentētājs, 2018-01-30, 18:35 :   Loti noderigi. Sis stasts mani ieintrese


Spama dēļ ziņojumi, kas ietver pilnus linkus, netiek pieņemti.
Vēlies komentēt?
Vārds / segvārds:
Komentārs par šo tēmu:

 

(c) Julita, 2008.- 2024.    

dziedava.lv DZIEDAVA.lv