DZIEDAVA.lv

Dabas vērojumi: stāstījumi un foto Latvijas Daba: foto un apraksti Latvijas Daba: foto un apraksti Ceļojumu apraksti un foto Pārdomas jeb situāciju analīze Mūzika manā dzīvē Domas bez apdomas CV, biogrāfija, bildes Paldies jums visiem!:) Citāti no grāmatām Manu bērnu dienasgrāmatas Suņu kolekcijas Dziedava.lv

Latvijas Daba

Vērojumi

 
   
Ievadi >2 simbolus. Vārdus atdali ar tukšumu. Meklējot arī vārda vidū, priekšā liec %. Piem., zied %ava .
Precīzu vārdkopu meklēšanai lieto pēdiņas. Piem., "Misas dižpriede"

Julita Kluša, 2014.

Brīnumi mellenājā


Raksts publicēts žurnālā "Zīlīte", 2014.g. marts

Parastām lietām ierasts īpašu uzmanību nepievērst. Piemēram, mellene - kas gan tur īpašs? Mellenes pazīst visi. Kādus gan brīnumus var ieraudzīt parastā mellenājā?

To var saukt par izaicinājumu - ievērot ierastajā neparasto. Šajā reizē pastāstīšu, ko interesantu izdevies ieraudzīt mellenājā man, un aicināšu arī tevi tādam kā šī gada izaicinājumam. Izvēlies kādu it kā parastu augu un vēro to visā gada garumā - tev noteikti izdosies saskatīt kaut ko jaunu un neparastu. Varbūt vērojumi būs tik interesanti, ka padalīsies arī ar citiem žurnāla lasītājiem?

Foto: Julita Kluša


Melleņu ziedi tuvplānā
Komentēt

Bet nu - atpakaļ pie mellenes. Ja mellenājiem ārpus ogošanas neesi pievērsis nekādu uzmanību, tad pačukstēšu pirmo brīnumu - arī mellenes zied! To ziedi pēc formas atgādina rozīgi sarkanus augļus ar gandrīz tukšu vidu. Gribi redzēt? Dodies uz mežu pavasarī, aprīļa beigās vai maijā, tad redzēsi! Arī vēlāk - jūnijā - būs ko skatīt - tai laikā notiek brīnumainā pārvērtība no rozā zieda tumšzilajā ogā, bet kā tas notiek - priekšā neteikšu, vēro pats!
Melleņu ziedus un augļus nu zinām. Bet tas noteikti nav viss, ko mellenājos var ieraudzīt.
Varbūt, lasot mellenājus tējai, ir gadījies ievērot uz to kātiņiem kaut ko baltu un nesaprotamu?

Ja dabā pamani ko neierastu, nekad nav tā, ka redzētais ir "ai, tas nekas nav". Dabā tā vienkārši nemēdz būt. Tas vienmēr kaut kas ir! Arī nekustīgie baltie plankumi uz mellenājiem.
Varētu būt, ka šie plankumi ir dzīvnieki un sauc tos par kārklu bruņutīm. Par to, ka nosaukumā minēts kārkls, nebrīnies - šīs bruņutis mēdz apmesties gan uz kārkliem, gan mellenēm, gan dārza ogu krūmiem. Daudz apbrīnojamāks ir fakts, ka pieaugušām bruņutīm nav ne acu, ne kāju, ne spārnu! Kā tad bruņutis uz mellenājiem nokļuvušas? Tās bērnībā - kāpuru vecumā - tomēr pārvietoties var. Atrod piemērotāko vietiņu uz auga un piesūcas, izsūc no auga sev barību. Mātītei izaug 2,5 mm gara, balti pelēcīga bruņa, zem kuras tā izdēj vairāk nekā 50 supersīciņas olas (mēģini iztēloties 50 olas zem ¼ centimetra gara pārklāja). Un tad mātīte nobeidzas! Tāpēc ne pārvietoties, ne redzēt tai neko nevajag. Oliņas tā arī pārziemo - zem mirušās mātes bruņas.

Foto: Julita Kluša


Kārklu bruņutis Chionaspis salicis ar savām baltajām bruņām noklājušas teju visu mellenāja kātiņu
Komentēt

Bruņutu dzīvesveids savā ziņā līdzīgs arī gļotsēnēm, kas gan nav dzīvnieki - tās vairāk līdzinās sēnēm ar gļotainiem kātiņiem - tomēr arī gļotsēnes sākumā ("bērnībā") pārvietojas, bet, kad nobriedušas, vairs ne. Tad tās veido dažādu formu augļķermeņus nereti košās krāsās. Arī gļotsēnes mēdz uzrāpties uz mellenājiem un veidot uz tiem neparastas formas. Bet sīkāk par gļotsēnēm - citreiz.

Ko vēl man gadījies novērot uz mellenēm? Ziemā - ledus kristālus, kuri arī, kā izrādās, aug. Turklāt - jo aukstāks, jo labāk aug!

Foto: Julita Kluša


Oranžā gļotsēne Fuligo muscorum uzrāpusies un apklājusi gan mellenes kātiņu, gan lapas.
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Mellenāji ziemā apauguši ar ledus kristāliem
Komentēt

Vasarā - dažādus tauriņus. Gadījies redzēt arī ar mellenājiem interesanti apaugušus skudrupūžņus.

Ko interesantu izdevies ievērot tev?

Foto: Julita Kluša


Vai pamanīji, ka mellenēs ir divi tauriņi? (kārklu koksprīžmeši Alcis repandata)
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Varenais skudru pūznis dekorēts ar gaumīgiem mellenāju pušķīšiem
Komentēt





Komentāri:
Par šo tēmu vēl nav saņemti komentāri.


Spama dēļ ziņojumi, kas ietver pilnus linkus, netiek pieņemti.
Vēlies komentēt?
Vārds / segvārds:
Komentārs par šo tēmu:

 

(c) Julita, 2008.- 2024.    

dziedava.lv DZIEDAVA.lv