DZIEDAVA.lv

Dabas vērojumi: stāstījumi un foto Latvijas Daba: foto un apraksti Latvijas Daba: foto un apraksti Ceļojumu apraksti un foto Pārdomas jeb situāciju analīze Mūzika manā dzīvē Domas bez apdomas CV, biogrāfija, bildes Paldies jums visiem!:) Citāti no grāmatām Manu bērnu dienasgrāmatas Suņu kolekcijas Dziedava.lv

Latvijas Daba

Vērojumi

 
   
Ievadi >2 simbolus. Vārdus atdali ar tukšumu. Meklējot arī vārda vidū, priekšā liec %. Piem., zied %ava .
Precīzu vārdkopu meklēšanai lieto pēdiņas. Piem., "Misas dižpriede"

Julita Kluša, 2014.

Gada kokam - Gada plaukšana!


Raksts publicēts žurnālā "Vides Vēstis", 2014.g. pavasaris (aprīlis)

Foto: Julita Kluša


Zirgkastaņa 2007.g. 16. aprīlī

Par Gada koku 2014. gadā ir pasludināta parastā zirgkastaņa - no skata šķiet iepazīts un parasts koks. Tomēr Gada kokam par godu gribas pastāstīt par to kaut ko īpašu, varbūt neievērotu. Zirgkastaņas plaukšana! Tieši šī procesa vērošana mani ir aizrāvusi 7 gadu garumā, nu būs 8. gads, kad skatīšu, kurā laikā un kā plaukst zirgkastaņas. Iesaku arī citiem! Kā tas sākās?

Kā gadījās, kā ne, bet tikai 2007. gada 16. aprīlī es pirmo reizi tā pa īstam ievēroju, cik fantastiski skaisti plaukst zirgkastaņa, kad tās ziedu pumpuri ir tik tikko nomanāmi. Gāju cauri piemājas pagalmam un tavu brīnumu - kaut kas neredzēts! Kādi pūkaini bumbucīši spraucas laukā starp tikpat pūkainajiem lapu aizmetņiem, kas ieskāvuši ziedu pumpurus. Kā es to agrāk, citus gadus, nebiju pamanījusi! Vēl dīvaināk bija tas, ka tikpat nejauši, kalendārā neskatoties, dienas neskaitot un par to vispār nedomājot, tiktikko plaukstošas zirgkastaņas ievēroju arī 2008. gada 16. aprīlī un pat 2009. gada 16. aprīlī! Pilnīgi nejauši vienā un tajā pašā datumā trīs gadus pēc kārtas.

Foto: Julita Kluša


2008.g. 16. aprīlis Zasulaukā
Komentēt

Foto: Julita Kluša


2008.g. 16. aprīlis Iļģuciemā, ar zeltactiņu
Komentēt

2008. gada 16. aprīlī devos staigāt Zasulauka apkārtnē, kur arī pamanīju pirmos plaukstošos pumpurus, tomēr visvairāk pavērušās jaunās kastaņlapiņas atradās turpat, kur pirms gada - Iļģuciemā, māju pagalmā. Kas vēl pārsteidzošāk - starp plaukstošajām lapiņām gluži kā Īkstīte atradās zeltactiņa - tāds caurspīdīgi zilzaļš spārnots kukainis lielām spīdīgām acīm. Lai to pamanītu, jāraugās īpaši vērīgi, jo caurspīdīgi zaļu uz zaļa fona grūti saskatīt!

Foto: Julita Kluša


2009.g. 16. aprīlis
Komentēt

Arī 2009. gada zirgkastaņas ziedu pumpurus vēroju Iļģuciemā - šoreiz tos pamanīju, aizejot uz bērnudārzu pakaļ bērniem - arī tur pagalmā auga zirgkastaņa, kas nu tika rūpīgi apfotografēta. Ziedpumpurus skaujošās lapiņas, kas tikko sākušas vērties vaļā, atgādināja maigas plaukstas, kas sargāja trauslu dārgumu. Brīnījos, cik pūkains tas viss bija!

Foto: Julita Kluša


2010.g. 15. aprīlis
Komentēt

Foto: Julita Kluša


2010.g. 18. aprīlis
Komentēt

Foto: Julita Kluša


2010.g. 21. aprīlis
Komentēt

2010. gadā jau būtu grūti tā nejauši 16. aprīlī ieraudzīt plaukstošus pumpurus. Grūti gan tamdēļ, ka nu jau tas datums bija prātā un dikti gribējās redzēt - būs vai nebūs? Gan arī tāpēc, ka šis gads bija savādāks - ziema ilgāka un pavasaris kavējās. Apstaigājot vairākas tuvējās apkārtnes kastaņas (ieskaitot tās, kas fotografētas iepriekšējos gados), vēl 18. aprīlī tā īsti izplaukusi neviena lapiņa nebija, tāpēc pumpuri bija manāmi vien labi ja pa kādu spraugu starp sakļautajām lapiņām, tomēr sajūta bija - tūlīt tūlīt jau būs. Pirmās zirgkastaņas, kam lapas jau vērās vaļā, atklājot skatam ziedpumpurus, izdevās atrast vien 21. aprīlī.

Foto: Julita Kluša


2011.g. 23. aprīlis
Komentēt

Foto: Julita Kluša


2012.g. 24. aprīlis
Komentēt

2011. gadā pirmās plaukstošās zirgkastaņu lapas Rīgā manīju tikai 23. aprīlī. Bet 2012. gadā - 24. aprīlī. Vai nu pavasaris iestātos ar katru gadu vēlāk, vai es vairs laicīgi neievērotu?

Foto: Julita Kluša


Vāverīte kastaņā 2013.g. 6. maijā
Komentēt

2013. gada ļoti ieilgušo ziemu, domājams, atceramies vēl visai labi, tāpēc nemaz nav brīnums, ka arī šajā gadā pirmās lapiņas zirgkastaņām 16. aprīlī ne tuvu vēl nemanīju - vēl 8. aprīlī kārtīgi puteņoja un pēc pavasara nemaz neizskatījās. Gan vēlā pavasara dēļ, gan tāpēc, ka tik rūpīgi ik dienas vairs nepārbaudīju, 2013. gada pirmās lapiņas kastaņai, tiesa, jau vairāk paplaukušas nekā parasti, pamanīju tikai 6. maijā, Ikšķilē. Toties todien kastaņās priecājās arī vāverīte!

Nez, kā būs šogad? Kāreiz īstais laiks sākt vērojumus - kurš pirmais pamanīs plaukstošās lapiņas un pūkainos ziedpumpurus? Kad tas notiks? Un - atcerieties - šogad nebūs vienkārši kastaņu plaukšanas vērošana - šogad šī būs īpaša - Gada koka plaukšanas vērošana!


Lai padarītu šo procesu vēl interesantāku, var mēģināt atrast kādu īpašu zirgkastaņu, piemēram, dižkoku (zirgkastaņām Latvijas nozīmes dižkoka kritērijs ir 3 m apkārtmērs 1,3 m augstumā) un vērot dižzirgkastaņas plaukšanu, pie reizes mēģinot saprast, vai dižkoka un jauna kociņa plaukstošie pumpuri kaut kādā ziņā ir atšķirīgi? Tomēr - vai zināt, ka zirgkastaņas Latvijā izplatītas nevienmērīgi un kurā katrā vietā tādas nemaz neatrast? Te skatāma Anša Opmaņa veidota karte ar Latvijas dižāko zirgkastaņu izvietojumu - Rīgā, Kurzemē un Zemgalē zirgkastaņas atrast būs visvieglāk. Lai izdodas!


Komentāri:
Par šo tēmu vēl nav saņemti komentāri.


Spama dēļ ziņojumi, kas ietver pilnus linkus, netiek pieņemti.
Vēlies komentēt?
Vārds / segvārds:
Komentārs par šo tēmu:

 

(c) Julita, 2008.- 2024.    

dziedava.lv DZIEDAVA.lv