|
Julita Kluša, 2010.
Blaktis, bet tās, kas pļavās
Manas bērnības atmiņas par blaktīm ne tuvu nav tās gaišākās.
Atceros, kā mamma nakts vidū modināja augšā, lai nolasītu pa mani rāpojošās blaktis, kā tās tika ķertas pa sienām un griestiem. Bet, kad blakti nospieda, smaka bija neizsakāmi riebīga.
Dzīvoklī tās bija ieviesušās līdz ar kādu iegādātu lietotu dīvānu, kas izrādījies pilns ar blaktīm. Un, kad iekšā ir, tad ilgi jo ilgi nācās ar tām sadzīvot.
Brrr ..
Nē, man tiešām agrāk nevarēja ienākt prātā, ka pienāks kāda vasara, kurā es aizrautīgi un ar sajūsmu atklāšu, vērošu un fotografēšu blaktis. Darīšu to speciāli, sev par prieku!
Tiesa, manas fotomodeles nedzīvo mājā, bet ārā, pļaviņā, uz augiem, nevis uz cilvēkiem. Tās nav tajā atbaidošajā tumšsarkanajā piesūkto asiņu krāsā, bet gaumīgi krāsainas kā paši augi. Šīs blaktis nav tik viegli pamanāmas, tās ir speciāli jāmeklē, jo krāsa nereti pielāgojusies tiem augiem, pa kuriem šie kukaiņi rāpo - dzeltena, brūna, zaļa ..
|
Spīdīgā pļavu blakts
|
Katra blakts ir kā negaidīts atklājums. Ieeju pļaviņā, lai vērotu augus, puķes, fotografēju zieda tuvplānu, un tu re - izrādās, ka zieds nav viens, aiz tā slēpjas kāda blakts.
|
Maskēšanās spējas reizēm tām tiešām ir apbrīnojamas. Vēroju kādu smilgas galotnīti, un tur smilgu dzeltenbrūnā krāsā, teju identiskā formā kā vārpiņas daļa atrodas blakts, pat ūsu virziens saskan ar auga rakstu. Ja degunu nepiebāztu pavisam klāt, nudien, ne prātā neienāktu, ka uz šīs smilgas dzīvo parastā graudzāļu vairogblakts.
|
|
Citkārt vēroju kāda auga nogatavojušās tumšbrūnās pākstis un pēkšņi pamanu, ka vienu pāksti galā cītīgi tēlo kāda identiski tumšbrūna blakts (izrādās - parastā bruņublakts), pēc garuma akurāt kā pāksts. Kā tādu pa gabalu pamanīsi?
|
|
Zaļā vairogblakts mani pārsteidza vēl vairāk. Reiz devos pie dzelteni ziedošā deviņvīru spēka, skatīt ziediņus. Iztraucēju tikpat dzelteno krabjzirnekli (maskēšanās profesionālis), tāpēc ķēros pie zirnekļa bildēšanas. Un tikai tad ievēroju zaļo vairogblakti, kas visu to laiku bija slēpusies auga zaļajās daļās - uz kāta un lapām. Un vēlāk pēc rūpīgas pētīšanas pamanīju vēl vienu! Izrādās, deviņvīru spēks bija pavisam apdzīvots - krabjzirnekli un abas zaļās vairogblaktis sastapu tur arī citās dienās - ziedošais augs bija viņu mājas.
|
Skaties un brīnies, cik daudz vienā parastā pļavā parastā vasaras dienā iespējams ieraudzīt, ja uzmanīgi vēro. Un kas to lai zina, kādi interesantumi tā arī paliek nepamanīti ...
P.S. Konkrētajām blaktīm suga tika noteikta, pateicoties dabasdati.lv.
Komentāri: M-L, 2011-08-18, 15:57 : Apbrīnojami pārsteidzoša maskēšanās prasme! 2. un 3. foto bija visgrūtāk pamanīt blaktiņas.
|