DZIEDAVA.lv

Dabas vērojumi: stāstījumi un foto Latvijas Daba: foto un apraksti Latvijas Daba: foto un apraksti Ceļojumu apraksti un foto Pārdomas jeb situāciju analīze Mūzika manā dzīvē Domas bez apdomas CV, biogrāfija, bildes Paldies jums visiem!:) Citāti no grāmatām Manu bērnu dienasgrāmatas Suņu kolekcijas Dziedava.lv

Latvijas Daba

Vērojumi

 
   
Ievadi >2 simbolus. Vārdus atdali ar tukšumu. Meklējot arī vārda vidū, priekšā liec %. Piem., zied %ava .
Precīzu vārdkopu meklēšanai lieto pēdiņas. Piem., "Misas dižpriede"

Julita Kluša, foto: 2010., apraksts: 2011.

Zirnekļu maltīte

Ir zirnekļi, kas auž tīklus un savu maltīti ķer tīklā, bet ir arī tādi, piemēram, krabjzirnekļi, kas slēpjas augos un maltīti noķer tāpat bez tīkla, negaidot uzbrūkot, kad upuris nosēdies uz tā paša auga, kur zirneklis slēpjas.

Bet visi zirnekļi barojas līdzīgi - ievada medījumā kuņģa sulu, pagaida, kamēr tā padara savu darbu, un tad šķidro saturu izsūc, no upura atstājot tikai ārējo apvalku.

Lai tiktu pie gardās maltītes, krabjzirnekļi prot brīnišķīgi maskēties, tā, ka tos nemaz nevar pamanīt. Piemēram, starp deviņvīraspēka ziediem noslēpies pavisam dzeltens krabjzirneklis vai pie auga zaļajām dzīslotajām lapām, tāds pats zaļi strīpains.

Nav brīnums, ka, tā maskējušies, tie tiek pie laupījuma, nereti lielāka nekā viņi paši, piemēram, pie medniekmušas vai bites.

Kad upuris tiek apstrādāts un arī pēc maltītes, pēc tā ārējā izskata nekas neliecina, ka nabags būtu beigts, jo ārējais apvalks paliek tāds pats kā bijis. Novietojums gan, rūpīgāk ieskatoties, ir dīvains - karājas kaut kur un nekustas.

Krabjzirneklis Misumena vatia un muša zem tīruma pēterenes

Kamēr zirneklis tiek galā ar savu mušu savā pasaulē - zem zieda, tā augšpusē tajā pašā laikā notiek citāda barošanās - ar ziedputekšņiem, un tur nav ne jausmas, kādas šausmas ar kukaiņiem notiek tepat apakšā.
Viens un tas pats zieds, bet divas pasaules vienlaikus, vienā kukaiņi ēd paši, otrā - viņus ēd.

Zirnekļiem, kas vij tīklus, nav tā jāslēpjās no upura, jo upuri nav jāķer pašiem, to paveic tīkls. Līdz ar to arī šie zirnekļi pēc izskata nav tā pielāgojušies augiem, ir vieglāk pamanāmi.
Tomēr arī viņu medījumi var būt krietni lielāki par pašiem, piemēram, spāre.

Zirneklis Xysticus cristatus un zāģlapsene zem suņburkšķa

Pavirši skatoties izskatās gluži kā deja tīmekļa pavediena galā.

Tomēr ērtāk laikam darboties uz cietāka pamata, tāpēc zāģlapsene tiek aizvilkta uz ziedu.

Krusta zirneklis Araneus quadratus un parastais samtenītis zirnekļu tīklā

Parastajam samtenītim nepalaimējās, ieskrēja starp augiem novilktajā pagarajā zirnekļu tīklā. Viņš vēl gan mēģināja vicināt spārniņus, atbrīvoties, bet zirneklis ātri vien jau bija klāt.

Un krusta zirneklis laiku velti netērēja, tikko ieskrējušo tauriņu uzreiz naski sāka aptīt ar zirnekļa pavedienu. Un tik riņķo tik apkārt un tin, un tin, līdz tauriņš vairs nekustējās un spārni cieši kopā satīti.

Tikai kad paciņa pilnīgi gatava, zirneklis aizdevās atpūsties.

Zirneklis un spīļaste dzīvoklī

Spīļaste ieskrēja zirnekļa izliktajās lamatās - tīklā. Mēģināja izlocīties, lai tiktu prom, tomēr tās liktenis jau bija izlemts. Zirneklis jau bija klāt un ķērās pie darba.

Zirnekļu tīkli ar sīkiem laupījumiem

Labā vietā izausts zirnekļu tīkls var pagatavot bagātīgu maltīti arī ar sīkiem laupījumiem, piemēram, odiem, sīkākiem tauriņiem un, piemēram, arī skaisto zeltactiņu.

Trīsuļodi

Ods un zeltactiņa


Komentāri:
ieva, 2011-08-09, 08:51 :   Dikti feinas bildes un apraksts. Man nesen izdevās uzfilmēt zirnekļa cīņu ar vaboli (var apskatīties http://kukainisunciti.blogspot.com/2011/07/cina.html ), varen interesants skats, diemžēl video sanāca sliktas kvalitātes, jo slikts apgaismojums bija.
laura, 2011-10-19, 15:59 :   "..un nav ne jausmas, kādas šausmas.." :)

M_L, 2013-02-24, 11:36 :   Ļoti labs uzskates līdzeklis skolēniem dabaszinībās par barības ķēdi un dzīvnieku pielāgošanos apkārtējai videi, īpaši tajās bildēs, kur virs zieda un zem zieda notiek sava veida barošanās, kā arī citās, kur kukaiņa ārējais izskats tik ļoti saplūst ar augu, ka grūti pamanīt, kur viņš paslēpies. Aizkustinošs apraksts. Lieliski!
wizkhalifa, 2013-05-05, 16:59 :   ļoti pretīgi radījumi!!!

Toms , 2014-03-01, 14:19 :   Forši
Toms , 2014-03-01, 14:20 :   Stūlbās mušas
Nub, 2015-01-31, 17:40 :   Pats nēsi stulbs
Anonīms komentētājs, 2015-03-10, 18:31 :   Zirnekla nosaukumi

zirneklits, 2016-02-17, 20:01 :   cik bieži vini ēd

kate, 2018-05-10, 13:10 :   ļoti labi
lasma, 2021-12-05, 16:00 :   man garšo zirnekļi!


Spama dēļ ziņojumi, kas ietver pilnus linkus, netiek pieņemti.
Vēlies komentēt?
Vārds / segvārds:
Komentārs par šo tēmu:

 

(c) Julita, 2008.- 2024.    

dziedava.lv DZIEDAVA.lv