DZIEDAVA.lv

Dabas vērojumi: stāstījumi un foto Latvijas Daba: foto un apraksti Latvijas Daba: foto un apraksti Ceļojumu apraksti un foto Pārdomas jeb situāciju analīze Mūzika manā dzīvē Domas bez apdomas CV, biogrāfija, bildes Paldies jums visiem!:) Citāti no grāmatām Manu bērnu dienasgrāmatas Suņu kolekcijas Dziedava.lv

Latvijas Daba

Vērojumi

 
   
Ievadi >2 simbolus. Vārdus atdali ar tukšumu. Meklējot arī vārda vidū, priekšā liec %. Piem., zied %ava .
Precīzu vārdkopu meklēšanai lieto pēdiņas. Piem., "Misas dižpriede"

Julita Kluša, 14.05.2015.

Atklājām lielāko egli Latvijā!

Foto: Julita Kluša

Šī gada 9. maijā Krimuldā, 700 m uz DR no Krimuldas pils, kopā ar vīru Ati Klušu atklājām lielāko egli Latvijā, kuras apkārtmērs šodien precizēts uz 4,63m. Šo egli nomērīt precīzi nav viegli, jo mērīšanas augstumā (1,3m) tā saaugusi ar mazu gobiņu, līdz ar to ar mērīšanu vien nepietiek, jāveic arī aprēķini. Tomēr neatkarīgi no precīza egles apkārtmēra, tā ar lielu pārsvaru apsteidz līdz šim zināmo lielāko - Īves egli, kam 2013. gadā nomērījām vien 3,90m apkārtmēru.

Foto: Julita Kluša

Atklātā dižegle ir ar vienu monolītu stumbru, un šādu egļu kategorijā tā ir arī lielākā Baltijā, jo Lietuvas lielākā egle ir brīnumkoks ar 18 galotnēm, tās apkārtmērs 5,65 m (1,0 m augstumā). Igaunijā lielākā egle ir ar diviem stumbriem un 4,32 m apkārtmēru, kas jau ir mazāks par mūsu dižegli. Lielākās vienstumbra egles Lietuvā un Igaunijā ir, attiecīgi, ar 3,89m un 3,52m apkārtmēru.

Māris Zeltiņš, apkopojot datus par lielākajām apzinātajām Eiropas eglēm, lēsa, ka Eiropā starp vienstumbriniecēm mūsējā varētu būt 15.-20. vietā, bet starp visām - drīz pēc pirmā 30.nieka. Tomēr pieejamie dati nereti ir veci un nedroši, tāpēc drošu ziņu nav.

Šodien, 14.maijā, Ansis Opmanis ar precīzu aparātu nomērīja arī egles garumu - 45,2m, kas to ierindo arī starp Latvijas pašām garākajām eglēm, garākā apzinātā no kurām ir aptuveni 47 m gara.

Egles atklājums nav gluži nejaušs, jo Atis jau vairākus gadus veic mērķtiecīgus un sistemātiskus dižkoku meklējumus Latvijā. Mežos starp Krimuldas pili un Krimuldas baznīcu dižkoki meklēti jau piekto reizi divu gadu laikā, līdz atrasta šī dižegle. Tā atrasta bijušā Krimuldas parka, kas kā dabas krāšņums ņemts valsts aizsardzībā jau 1922. gadā, teritorijā. Pārsteidzoši, ka Krimuldas egle atrasta vien 200 m no tuvākā braucamā ceļa tūristu bieži apmeklētā pilsētā - Siguldā, tiesa, šī konkrētā vieta līdz šim nebija iekļauta tūristu maršrutos.

Padomju laikos Krimuldas parks netika kopts, aizauga, bet vieta netika arī izpostīta, kas ļāva saglabāties gan atklātajai dižeglei, gan citiem dižkokiem; gan arī vērtīgiem biotopiem ar retākiem augiem.

Minēto piecu apmeklējuma reižu laikā mēs Krimuldas mežos atradām un apsekojām 25 dižkokus, 15 dižkoku kandidātus vai interesantus kokus un 7 lielus, beigtus kokus. 12.maijā Krimuldas parka teritorijā es atradu vēl 4 egles, kas pārsniegušas dižkoka kritērijus, lielākās - ar 3,59m un 3,30m apkārtmēru - jau beigtas, dzīva egle ar 3,24m apkārtmēru atrasta arī pavisam netālu no lielās dižegles.

Latvijā egle ir dižkoks, sasniedzot 3 m apkārtmēru (1,3 m augstumā) vai 37 m garumu.

Pavisam Dabas retumu krātuves arhīvā ir dažādas ticamības pakāpes ziņas par aptuveni 100 dižajām eglēm, kas sasniegušas un pārsniegušas 3m apkārtmēru. Apmēram 25 eglēm apkārtmērs ir robežās no 3,40m līdz 3,90m.

P.S. Svaiga ziņa - vēl šajā maija mēnesī iznāks jauns "Jāņa sētas" Siguldas plāns, kurā atklātā dižegle jau būs iezīmēta!

P.P.S. Eglei devām vārdu Alciema egle. Par vārda izvēli lasīt šeit.




Komentāri:
Dagnija, 2016-12-03, 01:37 :   1971. gadaa atradu neparasti resnu egli, kaadu nekad nebiju redzeejusi. Staastiiju cilveekiem, kuriem man likaas tas vareetu intereseet, bet par mani tikai smeejaas, jo lielajaa mezhaa atradiishoties resnaakas egles. Maneejai bija 4, 20. Paarceelos uz citu vietu un tikai peec dazhiem gadiem iznaaca apmekleet egli. Taas tur vairs nebija. Kaads bija dizheno kruumaaju egli nokurinaajis malkaa...
Julita, 2016-12-03, 15:52 :   Dagnija, kurā vietā tas bija? Izklausās tiešām neticami!


Spama dēļ ziņojumi, kas ietver pilnus linkus, netiek pieņemti.
Vēlies komentēt?
Vārds / segvārds:
Komentārs par šo tēmu:

 

(c) Julita, 2008.- 2024.    

dziedava.lv DZIEDAVA.lv