DZIEDAVA.lv

Dabas vērojumi: stāstījumi un foto Latvijas Daba: foto un apraksti Latvijas Daba: foto un apraksti Ceļojumu apraksti un foto Pārdomas jeb situāciju analīze Mūzika manā dzīvē Domas bez apdomas CV, biogrāfija, bildes Paldies jums visiem!:) Citāti no grāmatām Manu bērnu dienasgrāmatas Suņu kolekcijas Dziedava.lv

Man nozīmīga literatūra

 

Pēteris Pūrītis "Kōknesis"

Ja gribi pievienoties idiotiski smaidošiem un ik pa laikam dīvaini pacilātā noskaņā hihinošiem ļautiņiem :D, tad no sirds iesaku palasīt visnotaļ cienījamā cilvēka Pētera Pūrīša "Latvijas Rakstnieku savienības Literatūras gada balvai 2006" par spilgtāko debiju nominēto darbu "Kōknesis".:)

Ievadam vēl piebildīšu, ka šo grāmatu tiku lasījusi ne vien tik tradicionālās vietās kā mājās gultā vai uz krēsla, mikriņā, trolejbusā un autobusā, bet arī dušā, ejot pāri Akmens tiltam un koncertzālē (tiesa, ne uz skatuves).

Tātad, grāmatā atrodams

*) gan patiess skaistums:
"Saule rietēja, bet tad pēkšņi atkal sāka celties augšup. Tas neturpinājās ilgi, un drīz saule norietēja pa īstam, tomēr vēl labu brīdi rietumos parādījās un pazuda zeltaina blāzma."

*) gan burvīgi salīdzinājumi:
"Šķiet, viņu šonakt vairāk interesēja paša ieģipsētie pirksti, kas atgādināja lielus, baltus un nesteidzīgus kāpurus. Kutuzovs centās paātrināt pirkstu kustības, lai tie būtu līdzīgi lieliem, baltiem un steidzīgiem kāpuriem."

*) gan dziļa loģika:
"Sēne klusēdama apsēdās blakus pilotam. Tas gan sabozās, bet vairāk jautājumus neuzdeva. Kurš gan nezina, ka sēnes neprot runāt?"

*) gan prāta vingrinājumi:
"Žksnis ir skaitlis, kura lielums decimālajā sistēmā ir 729. Šžbžģiešu skaitīšanas sistēmas pamatā ir kustīgo kārpu skaits uz abām priekšķepām. Tas ir deviņi, pie šžbžģiešiem saukts tpr (uz labās sešas, uz kreisās trīs, kreiļiem otrādi), tāpēc viss tiek rēķināts tpr pakāpēs. Divtpr trīs žkšņi ir tikpat, cik 15309."

*) gan kādas programmēšanas valodas pamati (kādā tieši veidā - neminēšu, ļaujot nākamajam lasītājam pašam to atklāt)

*) gan svēti teksti un sex:
"Tēva Džrka, tēva Dždta un svētā gara Rtskblda vārdā, pasludinu jūsu dzimumaktu par sākušos, - teica Ā un, sagrābis Zbžģas galvu, iebāza to Ģūfūķbrča mutē."

*) gan grāmatas autora un romāna varoņu tieša savstarpēja mijiedarbība:
" - Es neieteiktu tev tā runāt. Ja autors apvainosies, viņš uzrakstīs tā, ka cilvēki, lasot par tevi, jutīs tikai un vienīgi pretīgumu. - Man vienalga! - iekaisa Ofēlija. Viņas noļukušie, zilganiem plankumiem klātie vaigi piepeši izskatījās pēc sapelējušas rabarberu želejas, balss kļuva spiedzīga, izvalbītās acis pārgriezās, un greizos, dzeltenīgos mākslīgajos zobos iekostajai apakšlūpai pāri nostiepās duļķains, pēc maitas smakojošs siekalu pavediens. - Redzi nu, - Jānis nopūtās."

*) gan pavisam vienkārši jociņi:
"Suvorovs izberzēja acis, tad ieberzēja tās atpakaļ dobumos"

*) gan pēc katras nodaļas praktisks mājasdarbs, piemēram,
"Jautājums par desmitās nodaļas saturu. Atrodiet vienīgo atšķirību devītās un desmitās nodaļas tekstā."

*) Par vēsturisko faktu pārbagātību nemaz neizteikšos, jo diemžēl vēsture ir mana vājā puse, ja vispār tāda puse manī ir sastopama. Atbildot uz otrās nodaļas jautājumu "Vai vēsture pastāv?" ar "nē", mierīgu sirdi varēju 2.nodaļas lasīšanu izlaist.:) Paldies autoram par sniegto iespēju! Pavisam no vēstures tomēr neizvairījos; ar prieku un lepnumu par mūsu tautu uzzināju arī dažus priekš sevis nezinātus faktus:
"rūpnīcu visbeidzot pārcēla šeit — uz ziemeļiem no Dundagas, Slīteres mežos. Šeit tika uzbūvēti daudzkārt izmantojamie kosmosa kuģi Oskars Kalpaks un Kārlis Ulmanis (pirmais latviešu pilotējamais kosmiskais kuģis, kurš 1988. gadā nosēdās uz Marsa un atgriezās atpakaļ uz Zemes ar dzīvu apkalpi)."

Protams, grāmatā vēl ir daudz citēt vērtu fragmentu, bet lai tos visus citētu, nāktos pārpublicēt visu grāmatu. Bet, turpinot citēt bez konteksta izrautus interesantākos no fragmentiem, Jānis Tīrelis, vecākais, ir miris.

*) Ak, jā, kā vēlāk izrādījās, grāmatai ir arī sižets :)), par ko sākumā tik liela pārliecība nemaz nebija. Tas gan nenozīmē, ka sižeta labākai izpratnei es grāmatu lasīšu otrreiz. Tas gan nenozīmē arī pretējo.:)

Komentāri:
Par šo tēmu vēl nav saņemti komentāri.


Spama dēļ ziņojumi, kas ietver pilnus linkus, netiek pieņemti.
Vēlies komentēt?
Vārds / segvārds:

Komentārs par šo tēmu:

 

(c) Julita, 2008.- 2024.    

dziedava.lv DZIEDAVA.lv