2 gadi

Juliata no 2 līdz 3 gadiem
2006.g./2007.g.


3 gadi

Prasmes

 • Ļoti centīgi runā iespējami pilnākos teikumos. Pati izruna gan visai neskaidra, tāpat ir burti, kurus aizstāj, neizrunā utml., tā ka nereti ļoti grūti saprast.
  Salikteņus reizēm izrunā otrādi, piem., "piedējs sulas" (suluspiede).
 • Pazīst un meklē tekstos tikai dažus burtiņus - J, D, S, O, varbūt vēl kādu.
 • Gada laikā gūst kādu saprašanu par skaitļiem un skaitīšanu, sākumā gan skaita diezgan haotiski (1, 2, 8, 9), prot pareizi saskaitīt līdz 2 objektiem. Tuvojoties 3 gadiem, aptuveni iemācās skaitīt līdz 5. Pazīst dažus ciparus.
 • It kā zin krāsas, bet visu laiku jaucas - sauc sarkanu par oranžu, zilu par zaļu utml. Kad izlabo, piekrīt un pēc brīža atkal sauc pa savam.
 • Patīk zīmēt lietu (svītras pa lapu). Tuvojoties 3 gadiem pēkšņi uzreiz sāk zīmēt objektus, kas līdzīgi dzīvniekam vai cilvēkam (ar acīm, ausīm, matiem, rokām, kājām).
 • Prot dziedāt pareizā ritmā.
 • Patīk izvēlēties pašai drēbes, bet ģērbties lāga neģērbjas, mēģina uzvilkt biksītes.
 • Ar padibeni prot braukt no kalna.
 • Bez problēmām guļ divsstāvu gultas otrajā stāvā- var uzkāpt un nokāpt bez pieaugušo palīdzības.
 • Intereses

 • Gada sākumā ir interese par puzlēm, no lielāka komplekta var salikt mazāku objektu (piem., atsevišķu dzīvnieciņu), kas sastāv no 5-6 gabaliņiem.
 • Spēlē lomu rotaļas. Kopā ar brāli - "mamma un bēbis". Iešana uz veikalu, biļešu pirkšana/došana. Braukšana transportā. Iešana uz darbu, atvadīšanās no citiem. Galda klāšana un "ēdināšana". Dāvanu dāvināšana.
 • 2.g.8 mēn. vecumā parādās Juliatas iedomātie zvēriņi, kas dzīvo paralēli bērniem. Juliata ļoti labprāt iztēlojas un fantazē par visādiem iedomātiem objektiem. Ir arī iedomāts briedis, kas bērnu vietā dara visas nekārtības.
 • Lielākā interese ir par grāmatām, mašīnām, skanošiem objektiem, plastalīnu, pildspalvu, iedomātu "mobīlo" telefonu. Mīļākās rotaļlietas: zirdziņš, sunītis, somas, maisi, "biļetes".
 • Ievēro un meklē līdzības objektos, piem., mazu suņa attēlu un lielu tādu pašu citā vietā vai, piem., logu, skatoties no istabas un skatot no āras.
 • Patīk rindot secībā līdzīgus objektus.
 • Patīk sēdēt mammai klēpī un sūkāt īkšķi.

 • Juliata spēlē, zvēriņi klausās

  Bērnudārza gaitu fragmenti:

  * 5.septembris. Par b/d runājot, man jau liekas Juliatai ir max pieradināšanas režīms, tā ka pat būtu brīnums, ja viņa aizietu b/d ar problēmām - 2 gadus kopā ar brāli iepazinusi b/d pagalmu, pāris reizes spēlējusies grupiņā (brāļa svētku pasākumos), tagad iepazināmies ar abām audzinātājām un vakar 1.reizi uz pāris stundām palika grupiņā pēcpusdienā paspēlēties.

  * 6.septembris. Juliatai šodien bija 1.īstā diena b/d - uzreiz no 8:15 līdz 17:15. Kad atnācu pretim, pirmie vārdi bija: "Negribu vairs b/d". Es jau automātā sapratu, ka viņa vispār negrib vairs b/d, bet tad no individuāliem jautājumiem (vai patika? vai nāks atkal? utt.) sapratu, ka patiesībā doma bija - _šodien_ jau tā kā pietiktu b/d (un kā nu ne - 9h ir pārpārēm pietiekami;) ), bet citādi, protams, kāda runa, nāks atkal. Vienīgi sūdzējās, ka desa gan bijusi, bet gaļa neesot bijusi, es it kā esot solījusi, ka b/d gaļa arī būšot.

  * 20.septembris. Juliata jau ir pārsitusi visus Dzintara b/d ilgiešanas rekordus, skaitot, cik dienas pēc kārtas, bez pārtraukuma noiets b/d. Dzintara rekords līdz šim (iet 3.gadu) ir 8 dienas pēc kārtas; Juliata šodien aizgāja jau 11.dienu, tfutfutfu!

  * 3.oktobris. Mums šodien b/d pirmā diena, kad Juliata grupiņā iegāja (resp., viņu ienesa) raudošu. Sākās jau ar kašķi mājās, kad negribēja ģērbties; pa ceļam bij mierīga (man uz pleciem), bet grupiņā iet negribēja. Bet lai vai kā, esam baigie malači - taču jau mēnesi b/d iet un tikai 2 dienas no visa laika nav bijusi!

  * 5.februāris. No rīta laika nav nemaz - tādu pusaizmigušu saģērbju (kad nosēdinu, jāpietur, lai neapgāžas ) un pa durvīm laukā. Laukā tad nu arī pamazām atmostas.

  Viss par b/d gaitu uzsākšanu

  Dienasgrāmatas izvilkumi:

  * 15.maijs. Interesanti, ka Juliata pasākusi novērtēt manu apģērbu. Pirms laiciņa, kad uzvilku jaunas garās bikses, viņa teju ar bijību glaudīja tās un komentēja: "mammai jaunas bikses!" Vakar nopirku jaunu apģerbu kārtu, mājās nodemonstrēju, bet Juliata: "Man nepatīk tas krekls!" Prasu, vai vismaz bikses patīk? "Nepatīk bikses!" Te tev nu bija.. Uzvilku vecās drēbes un tad bij miers mājās.

  * 6.jūlijs. Juliata vienmēr tā nopietni prot apgalvot, ka tas un tas, lūk, noteikti grib to un to. Piem., kaķītis grib, lai viņu paglauda, sunītis grib mammu, pīlīte grib ēst lapiņu utml. Nu tik nopietni to paziņo, ka brīžiem esmu gatava noticēt, ka bērns saprot dzīvnieku valodu.

  * 20.oktobris. No rītiem mums jau visai bieži sanāk histērijas, kad negrib vilkt neko no piedāvātā drēbju klāsta. Vienrīt piedāvāju 7 krekliņus, no kuriem nekas nederēja, bet akceptēts tika Dzintara priekšlikums vilkt viņa krekliņu - tā arī aizgāja uz b/d ar brāļa kreklu. Nākamajā rītā arī Dzintara krekls vairs nederēja - vajadzēja netīro mājas kreklu, kas gan netika akceptēts. Pēc b/d, savukārt, mājas krekli neviens vairs nederēja - te būšot par aukstu, te traucē burti, te nepatīk sarkanā krāsa, te nepatīk tukšumiņi (rūtiņas), te niezēšot(!) utt. Ilgu laiku skraidīja pliku augšu, līdz beidzot tika akceptēts svītrains krekls ar taurentiņu (kas gan, manuprāt, sen ir par mazu).

  * 15.janvāris. Juliata vienā laikā atzīst tikai vienu sev veltītu nosaukumu, piem., Juliata (var būt konkrētajā brīdī nevis Juliata, bet kukainis, vilks, krokodils vtml.). Nekādā gadījumā viņa vienlaikus nav arī meitene, meita, māsa utml., par saulītēm, mīļumiņiem utml. nerunājot.

  * 29.janvāris. Man patīk loģiskais arguments "bet man vajag / bet es gribu!" pat tad, kad mums prasītā ne tuvu nav (piem., vajag desu, kad tā jau apēsta vai braukt ar ragavām, kad nav sniega).

  * 7.februāris. Juliata tualetē var ilgi sēdēt un dziedāt (it sevišķi, ja pa lielam) - citreiz jau jožu skatīties, kas noticis - bet nekas, tikai skaļāka dziesma gadījusies. Jo sevišķi labi "sēžas" uz nakti, kad jāiet, bet vēl negribas gulēt - uz poda mamma vismaz liek mieru.;)

  Visa Juliatas dienasgrāmata.

  Interesantumi 3.gadiņā, 2006./2007.g.

  [2g. - 2g. 1 mēn.]

  * 12.aprīlis. Ņemu maizi, kas maisiņā, kam gals aizlipināts ciet. Saku Juliatai, ka īsti nezinu, kā dabūt vaļā maisiņu. Uz ko Juliata: "Tui aukšā i nazītis. Ai nazīti vai pāgiest!" (Tur augšā (uz skapja) ir nazītis. Ar nazīti var pārgriezt!) Kā mamma pati neiedomājās!:D


  2 gadi

  [2g. 1 mēn. - 2g. 2 mēn.]

  * Juliata ieritinās man klēpī, īkšķis mutē, acis veras ciet.
  Es jautāju: "Miedziņš nāk?"
  Atbilde: "Nenāk miedziņš!"

  * Juliata ne par ko nav pierunājama no pagalma nākt mājās. Saku, ejam mājās! Uz ko Juliata: "Man nav laika!"

  * Juliata cītīgi lasa māllēpes un sauc tās par "naulēpītēm" - tik mīļi, ka man pat mēle niez arī tā saukt.:)


  2g. 1 mēn.

  [2g. 2 mēn. - 2g. 3 mēn.]

  * 7.jūnijs. Šodien sev papēdim pamanīju ādā plaisu un saku un rādu bērniem, ka man saplīsusi kāja. Juliata vēsā mierā secina: "Jā. Jāmet laukā kāja!"

  * Man patīk Juliatas izpildījumā teiktais: "Man vairs nav spēka!" kad, piemēram, mazliet pagājusi, viņa jau prasās opā.

  * Spēlējam kaķus un peles, te pēkšņi Juliata paziņo man - tu būsi caurumiņš. Nezinu, vai tiešām tā domāja, vai domāja, lai es pieeju pie šķirbas, bet aizdomājos, ka tā īsti caurumiņu notēlot neprotu.


  2g. 2 mēn.

  [2g. 3 mēn. - 2g. 4 mēn.]

  * 28.jūnijs. Bija tāds gadījums. Juliata pēkšņi sāka vemt (reizes 10 stundas laikā), sākumā nesapratām, kas par vainu - izvēmās, pagulēja .. un liekas vesela! Bet te pēc brīža nāk pie manis ar tukšu alus pudeli bez vāciņa.. , kuru es pēdējoreiz biju redzējusi ar pāris pēc Jāņiem pārpalikušiem malkiem un vāciņu.
  Un tad nāca apskaidrība, ka Juliata droši vien bij to pārpalikumu (patiešām maz) izdzērusi, uz ko vēders aktīvi protestēja. Tādi mums pēcjāņu piedzīvojumi.:D

  * 6.jūlijs. Juliata ēd saldējumu vafeļu trauciņā, ieskatās iekšā un pēkšņi izsaucas: "Reku saldējumā cilvēks! Ar kaķīti spēlējas! Reku kaķītis un pelīte. Apēdīšu pelīti un kaķīti, un vilku!" (pelīte, kaķis un vilks ir top personāži no multfilmām "tom & jerry" un "nu pogodi!" )

  * Juliata: "Tā i mana mamma. Dzintarai mamma un Juiatai mamma."

  * 8.jūlijs. Es: "Kas Tev mājās vislabāk patīk?"
  Juliata: "Tētis mājās patīk. Un mamma mājās patīk."
  Kad stāstu citiem šo gadījumu, pēc jautājuma izteikšanas Juliata pati pasteidzas atbildēt: "Mājās dzīvot patīk!"

  * 9.jūlijs. Kā Juliata tradicionāli iet tualetē -
  atver druvis, nostājas uz maliņas, pastāv kādu laiku un tad jautri lec iekšā. Paņem poda uzliktni, paripina pa grīdu ar tekstu no skoliņas repertuāra "ripo ripo riņķītis", tad uzliek uz poda. Otrādi. Vēlreiz otrādi. Uz sāna. Gandrīz pareizi. Pareizi. Velk bikses. Novelk drusku, un tad palēkā - varbūt tā dabūs lejā ātrāk. Vēl pastīvē, vēl palēkā. Tad rāpjas uz poda kā alpīnists. Izmēģina visādas pozas, kā apsēsties. Dibens lejā - dibens gaisā, kājas tā - kājas šitā.
  Nu vai nav jautra tāda iešana uz poda!

  * 10.jūlijs. Mani uzjautrina, ka bērniem "lūdzu" sinonīms ir "lūdzu iedod", un tad sanāk tādi "lūdzu iedod attaisi vaļā"!


  2g. 3 mēn.
   

  2g. 4 mēn.

  [2g. 4 mēn. - 2g. 5 mēn.]

  * 1.augusts. Juliata mazgā kāju un nopietni secina - kāja pati nevar nomazgāties, jo viņai nav rociņu!


  2g. 4,5 mēn.

  [2g. 5 mēn. - 2g. 6 mēn.]

  * 2.septembris. Kad bijām Engurē, tad liels izpētes objekts Juliatai bija lielais suns, laikam tāpēc, ka Rīgā suņiem tik ļoti klāt netiekam.
  Tad nu jautājumu un secinājumu bija daudz, piem.,
  "Suns rej! Sunim ir kājas! Sunim nav rokas! Sunim ir zobi! Tāpat kā mammai! Mamma, parādi zobus! Dzintar, parādi zobus! Sunim ir aste! Var pakustināt astīti! Suns var padzerties. Sunim ir dibens? Suns var pakakāt! Suni var salocīt? Suns izaugs liels, būs rokas. Suns nevar braukt ar riteni - bīstami, nokritīs!"
  Bija ļoti interesanti klausīties ;)

  * Staigājām tumšās naktīs (tualete ir ārā) zem zvaigžņotām debesīm, aiz kam Juliatai radās jautājumi: "Kā var izslēgt tumsu?" un "Kā var nodzēst zvaigznes?"

  * 5.septembris. Es jau biju pieradusi pie "piedējs sulas" (suluspiede), bet sākumā apmulsu, kad man jautāja: "kas ir ēdājs, mamm, ciuvēks?" acīmredzot Šreka iespaidā.

  * 8.septembris. Juliatai svarīgi izprast savu mazumu vai lielumu. Kad uz bēniņiem pa trepēm vai uz liela akmeņa uzrāpās viena pati, tad lepni ziņoja - "Es varu uzkāpt! Es esmu liels!", bet kad kaut ko nevar/negrib darīt, tad uzreiz: "Es nevaru, es esmu maziņš!"

  * 24.septembris. Juliatai pēc ēšanas prasu - vai tu mazgāsies vannā (domājot, ka pēcēšanas mazgāšanaos varētu apvienot ar vannošanos)?
  Juliata atbild - nē, es mazgāšos krānā.


  2g. 5 mēn.

  [2g. 6 mēn. - 2g. 7 mēn.]

  * 20.oktobris. Juliata spēlē spēli - viņa ir mamma, es esmu Juliata. Esmu jau paguvusi jaunos noteikumus aizmirst, kad Juliatai norādu, ka tāda un tāda manta atrodas nepareizā vietā. Juliata mierīgā tonī man uz to atbild: "Juliata, aiznes mantu uz istabu!" :D

  * 21.oktobris. Brāļa un māsas dialogs:
  Dzintars: Tev ir auksti?
  Juliata: Nē!
  Dzintars: Man ir sedziņa! Tev ir auksti?
  Juliata: Jā!!


  2g. 6 mēn.

  [2g. 7 mēn. - 2g. 8 mēn.]

  * 29.oktobris. Mani sajūsmina Juliatas radītais jēdziens "biezpiens ar eglītēm", t.i., ar dillēm. Pilnīgi gribas ieviest savā leksikā.:)

  * Es uzdodu mīklu:
  "Kož ausīs, kož degunā
  Ne redz, ne dzird.
  Kas tas ir?"
  Juliata atbild: "Dzintars!"

  * 13.novembris. Juliatas versija par "suņi zaķim pēdas dzina" dziesmu:
  "vau vau vauvauvau
  suņus bebrus bradājot
  suņus bebrus bradājot"

  * 26.novembris. Juliata: "ko tu dari, Dzintariņ, mīļumiņ!"


  2g. 7 mēn.

  [2g. 8 mēn. - 2g. 9 mēn.]

  * 30.novembris. Attēlā 4 kuģīši, prasu, lai Juliata saskaita. Viņa arī skaita: "1 dzeltens, 1 zaļš, 1 sarkans, 1 zils". ;)

  * 4.decembris. Juliata mēdz prasīt: "gribu filmu, kur ir seks!" Labi, ka nav prasījusi publiskā vietā. Patiesībā jau viņa domā filmu par Šreku.

  * 10.decembris. Izvēršas plašumā mistisko zvēriņu tēma. Nu jau zvēriņi (vismaz viens) pavada Juliatas katru soli. Izrādās, bija arī b/d un nāca līdzi uz mājām. Es pat, nezinot, biju atstājusi aiz ārdurvīm, nācās iet atpakaļ un laist iekšā, jo zvēriņš klauvējis. Sanāca pat saķeršanās ar Dzintaru, kas "šaudījās" un "nošāva" arī zvēriņu, tad asaras bija pa gaisu, līdz pārliecinājām (kopā ar Dzintaru), ka viņš šāvis pa jokam un zvēriņš ir dzīvs. Tad zvēriņam bija arī jāpārģērbj b/d drēbes, viņš tāpat ēd kopā ar Juliatu (kura gan, tiesa, pēdējā laikā pie galda esot kukainis), iet gulēt utt. Pasarg, Dievs, ka nesanāk kādudien aizmirst zvēriņu kādā autobusā vai veikalā.
  Vēl pie šīs tēmas, kad kaut kas pazūd, tad Juliata pasākusi teikt, ka briedis esot izsviedis pa logu (arī no neredzamo zvēriņu sērijas). Turklāt Juliata to tā forši paziņo: "Briedis izmeta pa logu. Nu, nu, nu, nu, briedi! "

  * Ak, un vēl mani sajūsmina Juliatas pēdējā laikā bieži lietotā nopietnā atbilde "Aha", gan kad es, gan kad Dzintars ko saka.


  2g. 8 mēn.

  [2g. 9 mēn. - 2g. 10 mēn.]

  * 8.janvāris. Mums mājās dzīvo neredzami zvēriņi. Toties viņu ir DAUDZ.
  Piem., tualetē es nemaz tā vienkārši nevaru ieiet iekšā, jo tur ir zvēriņi, es tiem varu uzkāpt virsū! Jākāpj tikai uz mazā paklājiņa (kur es nevaru nostāvēt).
  Es Juliatai saku, lai zvēriņi paiet malā, viņa saka, ka nevar paiet, viņiem jāstāv tieši tur!
  Es saku, kāpēc viņiem tur jāstāv, ko tad viņi tur dara - izrādās, ka dzied (tualetē)!
  Es prasu, kāpēc ta viņiem tualetē jādzied - izrādās, tāpēc, ka viņi grib! Tā, lūk!
  Un viņu iegribu dēļ tualetē vienmēr jālec iekšā, lai trāpītu uzreiz uz paklājiņa un neuzkāptu dziedošajiem zvēriņiem. Viņa pati gandrīz vienmēr tualetē lec.
  Tie zvēriņi iet arī uz b/d un nāk kopā ar mums no b/d mājās. Tad mēs ejam rociņās sadevušies - es, Juliatas zvēriņš (citreiz tā ir aitiņa), Juliata, Dzintara zvēriņš, Dzintars. Rezultātā, ejot pāri ielai, roku Juliata man nevar iedot, jo mēs taču turam zvēriņu!
  Un Juliata ir ļoti laimīga, ja zvēriņš tiek ņemts pa pilnu un tam tiek dots īsts tualetes papīrs (piem., pēc zvēriņa sēdēšanas/kakāšanas uz poda), īstas drēbes (pārģērbties pēc b/d), īsts ēdiens utml. Tad Juliata burtiski staro aiz laimes.
  Un vēl mūsmājās ir briedis - tas gan nav labs, tas visu pazaudē, salauž, samētā un dara visas sliktās lietas. Juliata gan nekad neko sliktu nedara.;)

  * 15.janvāris. Tikko Juliata devās pati mazgāt rokas pēc ēšanas. Pēc mazgāšanas skatāmies - vienai rokai krējums palicis labi redzams.
  Juliata skatās un secina: "Šito roku es nenomazgāju. Nu nekas!" un dodas projām no vannasistabas.

  * 20.janvāris. Juliata pēdējā laikā palikusi pavisam nespējīga - ļoti bieži viņai nav kāju, citreiz nolūzt viena kāja, kad, protams, nekur viņa aiziet nevar - jānes. Šitās dienas viņai sākusi nolūzt mute - arī šāds fakts traucē daudz ko darīt. Lūzt arī rokas - vārdsakot - ir pavisam traki!


  2g. 9 mēn.

  [2g. 10 mēn. - 2g. 11 mēn.]

  * 13.februāris. Ejam ārā, piekodinu - ārā auksts, tāpēc mute ciet, runāt nedrīkst, skaidrs?
  "Jā, es tikai dziedāšu," atbild Juliata.

  * 14.februāris. Dzintars saka, ka vinsh ir lielāks, jo viņam 4,5 gadi, bet Juliatai tikai 2 gadi. 4>2.
  Uz to Juliata iebrēcas "DZINTAR!", iekrauj Dzintaram pa galvu un nobļaujas: "Man ir daudz gadu! Esu liela meitene!!!"


  2g. 9,5 mēn.

  [2g. 11 mēn. - 3g.]

  * 27.februāris. Juliata sēž, spēlējas ar atslēgas piekariņu (sunīti) no manas somas un savā nodabā runā "Sunīt, es tevi mīlu!"

  * 4.marts. Mums tikko bija tāda saruna ar Juliatu.
  Viņa saka: "Tu esi mamma".
  Es (jokojos): "Nē, es esmu tētis. Kāpēc tu domā, ka es esmu mamma?"
  Juliata: "Tāpēc, ka šitā ir mammas roka!"
  Es: "Nē, šitā ir tēta roka! Kāpēc tu domā, ka tā ir mammas roka?"
  Juliata: "Tāpēc, ka tu esi mamma!"

  * 14.marts. Artim mamma aizbraukusi komandējumā. Mēs ieraugām, ka Arti no b/d ved tētis.
  Juliata skatās un prasa: "Artim mamma nomirusi? Viņa ir pie Dieviņa?"
  Es mēģinu teikt, ka nē, viņa ir komandējumā.
  Uz ko Juliata: "Viņa ir komandējumā pie Dieviņa?"
  Tēma nopietna, bet man gandrīz spurdziens izspruka.

  * 21.marts. Virtuvē atstāta, Juliata salej savu (un Dzintara) kakao kopā ar makaroniem ar sieru (un vēl pa visiem citiem augļiem un maizi, kas pa galdu), un komentē: "Es sataisīju garšīgu putriņu, tikai man negaršoja".

  * Juliata uzzīmē mammu, uzliek uz papīra caurumspiedi un komplektā esošu garu stienīti (izmēros līdzīgu termometram) un komentē: "Es mēru mammai temperatūru, lai viņa būtu smuka".:)


  2g. 11 mēn.

   

  Dzintara un Juliatas mājas