DZIEDAVA.lv

Dabas vērojumi: stāstījumi un foto Latvijas Daba: foto un apraksti Latvijas Daba: foto un apraksti Ceļojumu apraksti un foto Pārdomas jeb situāciju analīze Mūzika manā dzīvē Domas bez apdomas CV, biogrāfija, bildes Paldies jums visiem!:) Citāti no grāmatām Manu bērnu dienasgrāmatas Suņu kolekcijas Dziedava.lv

Latvijas Daba

Vērojumi

 
   
Ievadi >2 simbolus. Vārdus atdali ar tukšumu. Meklējot arī vārda vidū, priekšā liec %. Piem., zied %ava .
Precīzu vārdkopu meklēšanai lieto pēdiņas. Piem., "Misas dižpriede"

Julita Kluša, 2013.

Gļotsēniskā daudzveidība


Raksta esence publicēta žurnālā "Vides Vēstis", 2013.g. rudens

Foto: Julita Kluša


Gļotsēnes Comatrichia nigra dažādās attīstības stadijās kopā
Komentēt

Dažādi krāsainas, mainīgas, gļotainas, dažādformīgas, lēnīgi kustīgas, grūti pārvietojamas, mazzināmas un mazizzinātas.
Ja bieži staigā pa mežiem un laukiem ar vērīgām acīm, tad agrāk vai vēlāk pamanīsi un brīnīsies vai atpazīsi, bet, ātri skrienot, gribēdams neievērosi, jo tās parasti ir ļoti mazas, dažas labi ja 1 mm diametrā, kaut ir arī plaukstas lieluma un vēl lielāki eksemplāri.

Foto: Julita Kluša


Knapi 1 mm garās gļotsēnes Trichia decipiens uz kritalas, kam nav mizas
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Gļotsēne Enteridium lycoperdon jeb neīstais pūpēdis savos izmēros ir visai liels
Komentēt

Gļotsēnes ir interesantas savdabīgā dzīvesveida dēļ - pēc skata kā dīvains augs, nosacīti sēne, tomēr tai ir gluži vai saprāta pazīmes, dzīves sākumā tās spēj arī pārvietoties, - taču rakstā pievērsīšu uzmanību to izskata daudzveidībai, lai savās dabas pastaigās rudenī un arī visos citos gadalaikos lietainākos un pēclietus periodos varētu tās pazīt un citiem parādīt - re, tās ir gļotsēnes! Papildus informācijas meklējumiem ārzemju weblapās atslēgas vārdi varētu būt "slime mold" un "myxomycetes".

Foto: Julita Kluša


Aveņu gļotsēne Tubifera ferruginosa uz bērza kritalas atgādina aveņogu

Foto: Julita Kluša


Parastā kociņsūna Climacium dendroides ar gļotsēnēm Didymium melanospermum
Komentēt

Gļotsēnes visvieglāk ievērot uz kritalām, - kritušo koku parasti nav tik daudz, katru sastapto var rūpīgi izpētīt, vai kādā šķirbā, īpaši kritalu apakšpusē, vietās, kur ilgāk uzglabājas mitrums, kāda neslēpjas. Grūtāk apzināti atrast gļotsēnes, kas izvēlējušās dzīvot uz ziedaugiem vai sūnām, bet jo lielāks prieks, tādas ieraugot!

Foto: Julita Kluša


Gļotsēne apšu badhāmija Badhamia populina lielos baros uz apses kritalas dabiskā egļu mežā
Komentēt

Tomēr retumis gadās, ka gļotsēnes noklājušas visu kritalu, kā te redzamajā fotogrāfijā to izdarījusi apšu badhāmija.

Uz kritalām interesanto skatu rada pašu gļotsēņu forma, bet, augot uz ziedaugiem un sūnām, skatam formu rada saimniekaugi, gļotsēnes tos dīvaini iekrāso un izgrezno.

Pārsteidzošas ir pārvērtības, kādas notiek ar vienu gļotsēni tās dzīves laikā. Dzīves sākumā ir atsevišķi vienšūņi, kurus ar aci vēl nevar saskatīt, bet tad, kad tiem pietrūkst barības, tie izdomā apvienoties, veidojot šķidri gļotainu plazmodiju, kas meklē pārtiku nu jau kā vienots organisms.

Foto: Julita Kluša


Gļotsēne Mucilago crustacea - pa labi plazmodijs, kur resnākas stīdziņas - tur vairāk barības; pa kreisi jau formējas augļķermeņi

Foto: Julita Kluša


Paciņu ragansviestam Fuligo muscorum plazmodijs ieņem vietu uz augiem un pamazām sāk formēt "paciņas". Par to, kādas izskatās gatavas paciņas, skat. raksta beigās

Šādā stadijā gļotsēnes jau ir saskatāmas, bet ievērojamas vēl ne tik bieži, jo parasti lien mitrās un tumšās vietās, kur vairāk baktēriju - kritalu šķirbās, tuvāk zemei. Atkarībā no sugas tā izskatās kā gļotaina, bezformīga masa vai kā daudzas stīdziņas, kuras sabiezinās ar barību bagātākās vietās.

Foto: Julita Kluša


Kolembola grūti nosakāmas gļotsēnes plazmodijā
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Baltais ragansviests Fuligo candida no šķidrā plazmodija sāk formēties porainā kaudzītē
Komentēt

Nereti plazmodijs izskatās kā caurspīdīgi balta masa, līdz ar to apgrūtinot sugas noteikšanu, - tam būtu nepieciešams vērot, par ko plazmodijs attīstās, jo tālākās stadijas no plazmodija var krietni atšķirties.

Foto: Julita Kluša


Gļotsēne Badhamia lilacina uz sūnas - parastā dzegužlina Polytrichum commune

Foto: Julita Kluša


Gļotsēne Badhamia lilacina uz aslapu grīšļa Carex echinata

Arī vienas sugas ietvaros skats uz plazmodiju var atšķirties atkarībā no tā, kādā vietā gļotsēne ložņā un iekārtojas. Piemēram, gļotsēne Badhamia lilacina plazmodija stadijā atgādina dzeltenu krāsu, kas uzklāta uz augiem, tad nu arī skats ir atkarīgs no tā, kuru augu gļotsēne "nokrāsojusi". Vēl varētu mulsināt, ka latīniskajā nosaukumā lilacina liek domāt par lillā jeb violeto krāsu, bet līdz tādai gļotsēne nonāk tikai dzīves otrajā pusē, kad izveidojušies augļķermeņi.

Foto: Julita Kluša


Parastais ragansviests jeb raganas spļāviens Fuligo septica var. septica - bieži sastopama; nejaukt ar Badhamia lilacina plazmodija stadiju, kas ir šķidrāka un nav poraina

Foto: Julita Kluša


Kritala ar gļotsēni Cribraria argillacea dažādās stadijās
Komentēt

Kad kārtīgi paēsts, var domāt arī par dzimtas turpināšanu, tad gļotsēne izlien no tumšās un mitrās vietas saulītē un sausumā, un, atkarībā no sugas, sāk veidot dažādu krāsu un formu augļķermeņus - kā bumbiņas, trubiņas, vālītes, pilieni, reizēm atgādinot nosaukumā ietvertās sēnes vai piepes, arī kā švammes vai recekļi. Šādā stadijā gļotsēnes ir vieglāk ievērojamas un acīm baudāmas.

Foto: Julita Kluša


Gļotsēni Lycogala epidendrum pārspiežot, izspiežas sarkanrozīga pusšķidra masa
Komentēt

Kamēr sporas vēl tikai briest, augļķermeņu iekšpusē ir šķidra masa, tāpēc, gļotsēni saspiežot, var sanākt nosmērēties ar žļurgu, kas var būt gan balta, gan krāsaina, atkarībā no sugas.

Foto: Julita Kluša


Zarainā gļotsēne Ceratiomyxa fruticulosa atgādina adatiņsēnes Mucronella sp.
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Nokarenā fizāra Physarum album sporu stadijā izspūrušām galviņām; atgādina nagliņķērpi
Komentēt

Lai atšķirtu no īstām sēnēm vai reizēm pat nagliņķērpjiem, jāpievērš uzmanība, ka pie gļotsēņu augļķermeņiem parasti saglabājas vairāk vai mazāk gļotaina pamatne, bet arī to ne vienmēr droši var noteikt.

Foto: Julita Kluša


Gļotsēne Hemitrichia serpula augļķermeņu stadijā atgādina plazmodiju
Komentēt

Eksistē arī tādas gļotsēnes, kas arī augļķermeņu stadijā izskatās kā plazmodijs, piemēram, gļotsēne Hemitrichia serpula.

Foto: Julita Kluša


Gļotsēne Lycogala epidendron jeb koksnes vilkpienaine nogatavojusies un jau izsējusi sporas kā tādus miltus visapkārt
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Gļotsēne Trichia favoginea sporu stadijā
Komentēt

Kad augļķermeņos nobriedušas sporas, tie pārplīst un sporas izkaisās. Ar sporu atliekām un jau tukši gļotsēņu apvalki var būt novērojami diezgan ilgi, pat mēnešiem.

Foto: Julita Kluša


Šokolādes gļotsēnes Stemonitis sp. augļķermeņa attīstība līdz koka matu stadijai; kolāža no dažādām gļotsēnēm

Salīdzināšanai - attīstība augļķermeņu stadijā līdz sporu stadijai var noritēt pāris stundu - diennakts laikā. Piemēram, šokolādes gļotsēnes attīstību no bāli zaļām mazām bumbiņām līdz sporu stadijai, kas atgādina šokolādi uz kociņa, novēroju 18 stundu laikā. Tad brūnās sporas izsējas un paliek tikai "kociņi", kas atgādina tādus kā koka matus. Šādā stadijā šī gļotsēne novērojama bieži, jo "koka mati" saglabājas ilgi. Daudz retāk to var vērot balti zaļo bumbiņu stadijā, jo tās ātri izaug par vālītēm un maina krāsu.
Nelabvēlīgākos laika apstākļos augļķermeņu attīstība gan var arī iekonservēties un līdz sporu stadijai netikt vai tikt tikai tad, kad beidzot iestājas attīstībai labāki apstākļi.

Gļotsēnēm var būt tik dažādas formas un krāsas, turklāt vienas gļotsēnes attīstības ietvaros, ka to visu vienā nelielā rakstā nav iespējams parādīt, tāpēc te tikai neliels ieskats, meklējiet dabā, vērojiet!

Zemāk vēl divas fotogrāfijas, par ko attīstās raksta sākumā minētais paciņu ragansviests, lai būtu skaidrāks, kāpēc tāds nosaukums.

Foto: Julita Kluša


Paciņu ragansviestam Fuligo muscorum augļķermeņi veidojas tādās kā paciņās, nevis vienmērīgi klāti pa virsmu

Foto: Julita Kluša


Gļotsēne Fuligo muscorum attīstības beigu stadijā
Komentēt

Gļotsēņu fotogrāfiju sadalījumu pa sugām skatīt gļotsēņu lapā.






Komentāri:
aaaa, 2014-09-20, 19:09 :   Vikipēdija saka, šie ir radniecīgi amēbām. Lielas amēbas???


Spama dēļ ziņojumi, kas ietver pilnus linkus, netiek pieņemti.
Vēlies komentēt?
Vārds / segvārds:
Komentārs par šo tēmu:

 

(c) Julita, 2008.- 2024.    

dziedava.lv DZIEDAVA.lv